«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

مجموعه درسهای ارائه شده پیرامون سيرت و حيات رسول الله (ص)

توسط حاج ماموستا ملا قادر قادري

درس چهارم  

تاریخ : 27/9/86

متن درس :

در درس قبل گفتیم  حضرت محمد (ص) هر ساله مدتی را در غار حرا سپری می کرد و 4 سال از آمد و رفت به غار حرا گذشت و در مقدمه سال پنجم در حالی که حضرت (ص) چهل سال از حیاتش گذشته بود ، در ماه مبارک رمضان سال 610 میلادی ، پیک آسمان و رابط خدا و رسولان حضرت جبریل ، پیام رسالت را با 5 آیه از سوره علق به محمد (ص) رساند ، حضرت جبریل در صورت یک انسان زیبا شکل به حضرت محمد (ص) فرمود :

اقرأ باسم ربک الذی خلق * خلق الانسان من علق * اقرأ و ربک الاکرم * الذی علّم بالقلم * علّم الانسان ما لم یعلم .

بخوان به نام پروردگارت که جهان را آفرید * همان کسی که انسان را از خون بسته ای خلق کرد * بخوان که پروردگارت از همه بزرگوارتر است * پروردگاری که بوسیله قلم تعلیم نمود و به انسان آنچه را که نمی دانست آموخت .

بعد از امر بخوان ، حضرت محمد (ص) فرمود: من قاری نیستم ، جبرئیل مجدداً تکرار کرد اقرأ و باز فرمود : من درس نخوانده ام و قاری نیستم ، جبرئیل نزدیک شد و او را در بغل گرفت و فرمود : اقرأ... تا آخر 5 آیه را قرائت نمود و آنگاه جبرئیل رفت و محمد به سرعت محل را ترک و به منزل آمد و خطاب به همسرش خدیجه فرمود : دثرونی ، دثرونی (مرا بپوشانید) . خدیجه علّت را سوال کرد ، محمد (ص) ماجرا را توضیح داد و فرمود :  مقداری ناراحت هستم و دچار ترس شده ام ، خدیجه فرمود : هرگز ترس را به خود راه ندهید ، شما دارای صفات حمیده هستید ، صله رحم را به جا آورده اید ، اهل زحمت و غریب نواز و مهماندار و از مظلوم دفاع می کنید ، هرگز شما و هر کسی اینچنین باشد دچار زحمت نخواهد شد ، شما استراحت کنید تا به ورقه بن نوفل عمو زاده ام که آشنایی به انجیل و دیگر کتب دارد مراجعت کنم و نسبت به ماجرای پیش آمده تحقیق نمایم . خدیجه به منزل ورقه رفت و ماجرا را بیان کرد ، ورقه گفت : خدیجه خوشا به حالت ، آن کس در حرا با محمد ملاقات کرده است ناموس دهر یعنی جبرئیل و وحی الهی را به محمد ابلاغ نموده ، ای کاش جوان بودم و می ماندم و در کنارش بودم زمانی که قومش او را اخراج می کنند . پیامبراکرم (ص) می فرماید : تازه چشمانم به خواب رفته بود ، همان شخصی که در حرا بنده را ملاقات کرد مجدداً ظاهر شد و گفت :

یا ایّها المدّثّر * قم فانذر * وربک فکبر * وثیابک فطهّر * والرجز فاهجر *

بعد از این امر ، حضرت محمد (ص) دعوت رادر مدت سه سال بصورت سرّی و فردی انجام می داد و دین تازه را مخفیانه ابلاغ و قبل از هر کس حضرات خدیجه کبری  ، علی بن ابیطالب و زید بن حارثه (غلام رسول الله) و ابوبکر صدیق ایمان آوردند . وسپس حضرات عثمان بن عفان ، زبیر بن عوام ، عبدالرحمن بن عوف و سعد بن ابی وقاص به اسلام گرویدند و به صورت مخفیانه و سرّی خدا پرستی و ذکر خداوند را در مخفیگاه و درّه های مکه انجام می دادند تا تعداد آنها به 30 نفر رسید و آنگاه منزل ارقم بن ابی الارقم را برای محل عبادت و تعلیم و ملاقات تعیین و انتخاب فرمود و در مدت خیلی کوتاهی تعداد آنها به 40 نفر زن و مرد رسید و در مکه قدرتی شدند ولی باز به صورت سرّی تبلیغ می کردند و در انتظار امر خدای خود بودند

‍‍« وصلی الله علی سيدنا محمد و آله و صحبه اجمعین »

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group