«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

ماموستا قادری در خطبه های امروز نماز جمعه پاوه به برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی با حضور 57 کشور اسلامی در ترکیه اشاره کردند و گفتند: 57 کشور اسلامی با جمعیتی بالغ‌بر 1.5 میلیارد نفر و با غنای مادی و معنوی که بیش از دو ثلث نفت و گاز جهان را دارند دورهم جمع شده اما به خاطر نبودن مدیریت و وابستگی سران ممالک اسلامی به غرب و آمریکا هرگز نمی توانند به نفع اسلام و مسلمانان تصمیم بگیرند و خروجی اجلاس تفرقه و اختلاف خواهد بود و نمی‌تواند پیامی برای جامعه مسلمانان داشته باشد.

نماز جمعه مورخه 95/01/27 به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور پرشور مؤمنین نمازگزار در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌های این هفته را به موضوعات «۱- آیه و حدیثی در باب اخلاق و عبادت 2-چهار جمله از مردان بزرگ 3-سه یادآوری خیر» اختصاص دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملاقادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (27 فروردین‌ماه 95) که با حضور باشکوه مردم نمازگزار در مسجد جامع این شهر برگزار شد، اخلاق را مجموعه‌ای از عبادات و سلوک و فعل و قول و نشست‌وبرخاست انسان تعریف کردند و گفتند: فلسفه رسالت پیامبر بزرگوار اسلام پیاده نمودن اخلاق و مکارم اخلاق در جامعه است چنانچه آن حضرت در حدیثی می‌فرماید: مبعوث شدم تا اخلاق نیکو را در جامعه پیاده کنم، زیرا در تعریف اخلاق همه احکام و عبادات وجود دارد.

امام‌جمعه پاوه با اشاره به آیات ابتدایی سوره مبارکه طه، به شأن نزول این سوره اشاره کردند و گفتند: قبل از نزول این سوره و به هنگام نزول قرآن پیامبر بزرگوار ویاران باوفایش روز را به شب و شب را به‌روز می‌رساندند و مرتباً مشغول عبادت بودند و نمازهای شبانه می‌خواندند و وجود و جسم خود را خیلی آزار می داد، سوره طه نازل شد و خداوند به پیامبر امر فرمود ای محمد ما قرآن را نازل نکرده‌ایم که تو در زحمت باشی و روح وجسم خود را آزار دهی، هر چه در توان داری عبادت کن و مردم را به خداپرستی دعوت نما. قرآن به خاطر آن است که به وسیله آن به مردم تذکر دهی. اگر گوش کردند فالحمدلله و اگر سخنان تو را نپذیرفتند رسالت خود را انجام داده‌ای و لازم نیست تا این حد نگران مردم باشی.

ایشان اضافه کردند: از آیات اول تا سوم سوره طه این‌چنین استنباط می‌شود که نماز و روزه و حج و عبادت حدودی دارند، باید به‌اندازه‌ای به‌جای آورده شوند که لطمه به دنیا و کار روزانه وارد نشود و سبب زحمت و رنج جسم و خانواده نگردد.

خطیب جمعه پاوه به نقل از ام المومنین عایشه (رض) همسر گرامی حضرت رسول در خصوص عبادت آن حضرت گفتند: عایشه (رض) می‌فرماید هرگاه پیامبر اسلام به غرفه و حجره من می‌آمدند تا صبح نمی‌خوابیدند و نماز می‌خواندند و من را نیز بیدار می‌کردند تا در عبادت او را همراهی کنم گاهی به حدی سجده‌هایشان طولانی می‌شد که احساس می‌کردم اتفاقی برای ایشان افتاده است. وقتی نماز را تمام می‌کرد می‌گفتم: یا رسول‌الله مگر تو مورد لطف و عفو خداوند قرار نگرفته ای پس این همه عبادت و زحمت برای چیست؟ پیامبر اسلام در جواب می فرمود: عبادت و سلوک من شکر لطف و محبت الهی است.

ایشان به نقش عقل در زندگی اشاره کردند و گفتند: امام محمد غزالی که در دنیای اسلامی و در تمامی اعصار مورداحترام است به هنگام مسافرت‌های خود همیشه کتاب "الذریعه الی مکارم الشریعه" راغب اصفهانی را که مهم‌ترین بحث آن در خصوص عقل است به همراه داشت و معتقد بود عقل کلید حل همه مشکلات زندگی است.

امام‌جمعه پاوه اضافه کردند: عقل نقش اول را در زندگی دارد، هستند ماموستایانی که از بنده و سایرین عالم‌ترند اما در اداره کردن محراب مسجد و پیشبرد کار خود مشکل دارند و ثروتمندانی هستند که دارای ثروت و مکنت فراوان بوده ولی در صرف آن دچار ضعف هستند و مسئولانی نیز داریم که صاحب امضاء هستند اما نمی‌توانند از امضای خود محافظت و پاسداری نمایند، پس عقل در امور دین و دنیا بسیار مهم است و باید از آن درست و منطقی استفاده شود.

ماموستا قادری در ادامه به جمله ای از حضرت علی (ع) در خصوص فقر اشاره کردند و گفتند: حضرت علی (ع) می‌فرماید: من هر بار با مشکلات روز دست‌وپنجه نرم کرده‌ام هیچ‌گاه هیچ مشکلی در من اثر گذار نبوده است الا فقر و نداری، که وقتی به من فشار آورده من را با مشکل مواجه کرده است، زیرا هم کتمان و هم اظهار آن در بین مردم هر دو مشکل اند.

وی در ادامه بسیاری از مشکلات جامعه را فقر و نداری و بیکاری جوانان عنوان کردند و گفتند: فقر و نداری باعث بیکاری و نارسائی در جامعه ما شده است لذا از خداوند می‌خواهیم به خاطر عظمت خود به ما صبر و قناعت عطا فرموده تا به‌جای اسراف وتبذیرقناعت را پیشه کنیم و به مسئولین ما توفیق عطا کند تا مشکلات اقتصادی مردم را حل و فصل نمایند.

امام‌جمعه پاوه سپس به داستان فوت حافظ شیرازی اشاره کردند و عنوان کردند: در آن زمان همواره در مورد حافظ دو دیدگاه وجود داشت؛ عده‌ای او را تائید می‌کردند و گروهی ازجمله حاکم شیراز او را اهل رند و ترویج می و عشق قلمداد می‌کردند. وقتی‌که فوت کرد حاکم شیراز و مخالفان گفتند باید در قبرستان مسلمانان دفن نشود زیرا ایشان از نظر فکری فردی سالم نبوده است لاجرم ابیات حافظ را نوشته و در کاسه‌ای گذاشتند و گفتند: یکی از شعرهایش را از کاسه بیرون می‌آوریم اگر مناسب بود او را در قبرستان مسلمانان دفن می‌کنیم، کاغذ را بیرون آوردند و این بیت بیرون آمد:

قـــدم دریـــغ مـــــدار از جنـــــــازه حافــــــظ               که گرچه غرق گناه است می‌رود به بهشت

و این‌گونه بود که حاکم و مخالفان، موافق گشتند و او را در قبرستان مسلمانان دفن کردند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به بعضی از ماموستایان که اخیراً در نمازهای جهریه و خفیه و در ابتدای سوره‌ها بسم الله نمی‌گویند اشاره‌کرده و گفتند: برابر فقه امام شافعی "بسم‌الله الرحمن الرحیم" آیه‌ای از سوره فاتحه است و اگر آرام خوانده شود مشکلی ندارد اما اگر خوانده نشود نماز باطل است وکسانی که به آن‌ها اقتدا می‌کنند نیز نمازشان باطل است، لذا پیشنهاد می‌شود این‌گونه افراد بسم‌الله را بخوانند در غیر این صورت مردم تکلیف خود را با آنان روشن کنند.

ماموستا قادری افزودند: انتظار می‌رود ماموستایان ما کاری کنند که مردم به‌طرف دین گرایش پیدا کنند و آن‌ها را از دین روگردان نکنند.

ایشان در بخش سوم خطبه های نماز، با اشاره به اینکه کشیدن قلیان دارد جوانان ما را به کام نیستی می‌کشاند عنوان کردند: پیشنهاد می‌کنم قهوه‌خانه‌های سطح شهر قلیان‌های خود را جمع‌آوری و طی مراسمی خاص با حضور رسانه‌های جمعی بخصوص تلویزیون، قلیان‌ها را بشکنیم تا مردم ایران بدانند که مردم پاوه خوددارند پیشگیری و آثار شوم را در شهر خود از بین می‌برند.

خطیب جمعه پاوه در پایان به برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی با حضور 57 کشور اسلامی در ترکیه اشاره کردند و گفتند: 57 کشور اسلامی با جمعیتی بالغ‌بر 1.5 میلیارد نفر و با غنای مادی و معنوی که بیش از دو ثلث نفت و گاز جهان را دارند دورهم جمع شده اما به خاطر نبودن مدیریت و وابستگی سران ممالک اسلامی به غرب و آمریکا هرگز نمی توانند به نفع اسلام و مسلمانان تصمیم بگیرند و خروجی اجلاس تفرقه و اختلاف خواهد بود و نمی‌تواند پیامی برای جامعه مسلمانان داشته باشد.

وی افزودند: باگذشت 47 سال از اولین اجلاس این کنفرانس  که پیام آن در ابتدا همبستگی و ایجاد امنیت و تأمین معیشت و همکاری با همدیگر بود، امروز شاهدیم نه‌تنها کاری صورت نگرفته بلکه مصائب و بدبختی مسلمانان زیادتر شده است و بنده معتقدم اجلاس کشورهای اسلامی نه‌تنها دردی از مسلمانان دوا نمی‌کند بلکه باعث تفرقه و اختلاف مسلمانان نیز شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group