«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

مجموعه درسهای ارائه شده پیرامون سيرت و حيات رسول الله (ص)

توسط حاج ماموستا ملا قادر قادري

درس هشتم

تاریخ : 25/10/86

سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّه هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ

موضوع  درس :

معجزه اسراء ومعراج رسول الله(ص) علت و نتیجه آن

توضیح درس :

اسراء در لغت به معنی کسی را در شب راه بردن است و معراج از عروج و بالا رفتن از پله و نردبان آمده است و در تاریخ حیات رسول الله(ص) اسراء یعنی مسافرتی در یک شب از مکه به قدس و معراج یعنی سفر از قدس به اعلا علیین و این دومسافرت یعنی اسراء و معراج از نظر جمهور علما و فقها بصورت جسمی بوده و جزو معجزات رسول الله می باشند .

بعد از عام الحزن و بعد از سفر طائف وآن همه مصائب و ناراحتی که دچار پیامبر عظیم الشان اسلام گردید بخصوص برخورد ناجوانمردانه اهل طائف و آن همه ناراحتی و زحماتی که در برگشت به مکه دچارش شد که همه و همه نشانه‌ای هستند که حیات رسول الله (ص) پراز محنت وآزار و اذیت بوده و نمونه بارز آن را در دعای طائف بیان فرموده و از خداوند بزرگوار درخواست عافیت را نموده‌اند که خدای بزرگ به جهت تسکین روح و تجدید قوت و خسته نباشید و ارائه راه جدید و تاکتیک قویتر سفیر و نماینده خود را به  دو سفر زمین به زمین و زمین به آسمان دعوت فرمود که در قدس به دیدار پیامبران رفت ودر سفر معراج به اعلا علیین رفت به جهت مشاهدات قدرت و عظمت لا یزال پروردگار .

پیامبر اسلام در توضیح سفر این چنین می فرماید : یک شب در منزل ام هانی دختر ابوطالب، بین خواب و بیداری بودم درِ منزل زده شد ، در را باز کردم جبرئیل (ع)را دیدم ، فرمود : آماده شوید امشب مهمان هستید زمانی که بیرون آمدم در کنار جبرئیل (ع) حیوانی را دیدم از نظر جسمی کوچکتر از یک خر اهلی بود جبرئیل فرمود : این موجود براق نام دارد و وسیله مسافرت شما است و به دستور و راهنمایی جبرئیل بر آن سوار شدم و مدتی گذشت در محلی جبرئیل فرمود : اینجا قدس است پیاده شدم و فرمود: پیامبران پیشین همگی حاضرند و به قدس وارد شدم بعد از اداء  نماز به روش ابراهیمی (ع) برای حاضرین به صورت جماعت و دیدار با پیامبران (علیهم السلام ) جبرئیل فرمود: وقت ما تمام شد و آنگاه بیرون آمدیم و سپس سوار براق شدم و به کرات مورد نظر سفر کردیم تا اینکه به جایی رسیدیم که جبرئیل فرمود : دیگر من اجازه ورود ندارم آنگاه به تنهایی ادامه دادم  و گفتم : التحیات لله و شنیدم به من گفته شد : السلام علیک ایها النبی و رحمه الله و برکاته ، سپس مسائل مهمی را از آثار بهشت و دوزخ و نتیجه و جایگاه نیکوکاران و بدکاران را به من نشان دادند و به من ابلاغ شد باید خود و امتم در شبانه روز در 5 نوبت ( 17 رکعت) نماز فرض اقامه نماییم و آنگاه به مکه برگشتم و صبح آن روز قصه اسراء و معراج را بیان کردم ، با دو دیدگاه با من برخورد شد ، گروهی به شدت قصه و سفر را رد و تکذیب نمودند و جمعی از اهل ایمان آنرا تایید و ابوبکر صدیق (رض) در تصدیق موضوع اسراء و معراج به من خیلی کمک کرد. 

فصلواه الله علی صاحب الاسراء و المعراج و رضی الله تعالی عن الصدیق ابی بکر و سائر الصحابه من المهاجرین و الانصار .

نتیجه  درس :

1- اسراء به نص قرآن در اولین آیه سوره اسراء ثابت است و معراج به حدیث صحیح امام بخاری و مسلم و اشاره چند آیه در سوره نجم ثابت است و این مسافرت به نظر جمهور فقهاء و محدثین و متکلمین و مورخین با جسم و روح در یک شب بوده است .

2- انگیزه اسراء و معراج تجدید قوت و ارائه تاکتیک جدید و یک تشکر الهی و تشویق به صبر بیشتر و توکل زیادتر به خداوند متعال بود .

3- دست آورد اسراء و معراج ، نماز پنجگانه است و ما مسلمانان باید هم اسراء و معراج و هم دست آورد سفر را جدی بگیریم .

4- سفر اسراء و معراج را اگر با عقل عادی و علم روز بررسی کنیم به نتیجه نخواهیم رسید و اگر آن را با معیار ایمان به معنویت و ایمان به معجزه و آنرا به عنوان یک معجزه بررسی کنیم تأييد آن امري عادی است در حالیکه یک جن (عفریت) می تواند در یک طرفه العین تخت و میز سلطنتی بلقیس را در فاصله چند دقیقه از صنعاء یمن به قدس حمل کند و ما این اقدام را معجزه حضرت سلیمان (ع) می دانیم  بلاشک معجزه خاتم الانبیاء نيز خاتم سایر معجزات است و اسراء برای خداوند و پیامبرش یک امر عادی است .

« وصلی الله علی سيدنا محمد و آله و صحبه اجمعین »

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group