«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

مجموعه درسهای ارائه شده پیرامون سيرت و حيات رسول الله (ص)

توسط حاج ماموستا ملا قادر قادري

درس سی ام

تاریخ : 25/4/87

موضوع  درس :

1- وفد نجران  

2- عدی بن حاتم طائی در خدمت پیامبر اسلام «ص»  

3- اولین حج به سرپرستی حضرت ابوبکر صدیق «رض»

توضیح درس :

سال نهم هجری برای مسلمانان سال پرکاری بود و به مصداق « یدخلون فی دین الله افواجاٌ » مدینه منوره هرروز شاهد حضور قبائل وطوایف ، وفود و نمایندگانی از اقوام و شخصیت های معروف بود که یکی پس از دیگری به خدمت پیامبر بزرگوار اسلام می آمدند و اسلام را برای خود و قبیله اشان قبول میکردند . و به بعضی از آنها در درس سابق اشاره شد و از جمله این نمایندگان وفد نجران است .     

« وفد نجران »

نجران نام  منطقه‌ای است که در مرز مکه و یمن واقع شده است و ساکنان آن نصرانی ، و خيلي از خود راضی و مغرور بودند.  در سال نهم هجري تعداد 60  نفر از آنان به سرپرستی 20 نفر از آگاهان قوم به مدینه آمدند و مغرورانه وارد مسجد مدینه شدند و در یک قسمت مسجد مستقر و در وقت نماز و بدون کسب اجازه به طرف شرق و به خلاف جهت مسلمانان نماز و مناسک خود را اقامه نمودند و سپس در خدمت پیامبر اسلام حاضر و شروع به مناظره و مجادله در خصوص حضرت عیسی «ع» نمودند و علیرغم استدلال قوی و منطقی و آسمانی پیامبر اسلام مبنی بر این امر که عیسی «ع» بنده خدا و فرستاده الهی است ، قوم نجران حاضر به قبول و تسلیم و ایمان نشدند . و آنها عیسی « ع» را فرزند و بعضی حضرت عیسی را  احدی از خدایان ثلاثه ( الله ، مریم و عیسی ) معرفی میکردند . جریان فی مابین به جای حادی رسید و موضوع به مباهله یعنی جلسه نفرین به یکدیگر کشیده شد و زمانی پیامبر اسلام اعلام آمادگی نمود و جمعی از اهل بیت را به جهت انجام مباهله آماده کرد قوم نجران وحشت کردند و اعلام انصراف نمودند و این موضوع در آیه 61 سوره آل عمران به صورت مجمل بيان شده است .             

« عدی بن حاتم در مدینه منوره »

عدی فرزند حاتم طائی و از خانوادهای معروف و مشهور دوران جاهلیت بود که در سخاوت و تواضع و مهمان نوازی زبانزد زمان بودند بعد از فوت حاتم فرزندش در بیــــن قبیله « طی» جایگاه خاصی داشت و از نظر عقیده و دین مسیحی بودند و با شنیدن خبر رسالت پیامبر بزرگوار اسلام ، عدی عصبانی شد و از ناراحتی و وحشت این خبر منطقه را ترک و به شام ، دیار نصـاری رفت .

سالها گذشت و دیار شام به عدی آرامش نداد و به فکر دیدار و ملاقات افتاد و پیش خود گفت صلاح این است پیامبر مسلمانان را ملاقات کنم اگر پیامبر واقعی باشد تسلیم خواهم شد و اگر داعیه سلطنت و یا در ادعای رسالتش صادق نباشد با من برخورد خواهد کرد . از شام عازم مدینه شد و در مسجد نبوی پیامبر اسلام را ملاقات و پیامبر اسلام «ص» فرمود : « من انت » تو کی هستید ؟ گفت : عدی پسر حاتم . پیامبر اسلام با احترام ویژه با وی برخورد کرد عدی در اظهارات بعدی خود خاطره ملاقات خود را این چنین توضیح داده است.

پیامبر اسلام مرا به منزل خود دعوت کرد و در مسیر راه به پیرزنی برخورد کردیم ، پیرزن جلو پیامبر اسلام را گرفت و در خواست رفع حاجت خود را کرد ، پیامبر اسلام خیلی آرام به حرفهایش گوش میداد و خیلی با خونسردی به وی جواب می داد و با خود گفتم به خدا قسم این روش ، روش پادشاه نیست بلکه اخلاق مردان  خداست سپس به منزل رفتیم فرش ساده ای که داشتند برای من پهن کرد و خود روی زمین نشست و به خود گفتم این اخلاق شاهی نیست . آنگاه سوالی را مطرح فرمود چرا اسلام را قبول نکردید فکر میکنید مسلمانان فقیرند و تعداد آنها به نسبت دشمنانشان قلیل هستند و سلطنت و قدرت از آن غیر مسلمانان است ، ای عدی به خداوند قادر و توانا قسم مسلمانان قدرت کسری و کاخ اورا فتح خواهند کرد و روزی خواهد رسید که زنی از بابل به تنهایی به مدینه بیاید و هیچ مشکلی اورا تهدید نکند و وضعیت مسلمانان از نظر مالی به جایی خواهد رسید که فقیری به جهت دریافت زکات پیدا نشود . عدی میگوید بعد از این بحث و گفتگو اسلام را قبول کردم و منتظر پیش بینیهای رسول الله «ص» بودم که به چشم خود و با حضور خود شاهد فتح قادسیه و تخت کسری و امنیت قادسیه تا مدینه بودم و برای پیش بینی سوم یعنی رفاه حال مسلمانان روز شماری می کردم که ظاهراٌ موضوع در زمان حضرت عمر بن عبدالعزیز  به وقوع پیوست و به حدی زکات و مالیات جمع شده بود كه فقیری به جهت دریافت زکات پیدا  نمی شد .

« اولین حج در اسلام »

در ماه ذی القعده سال نهم ، پیامبر بزرگوار اسلام به حضرت ابوبکر صدیق « رض» دستور فرمود و ماموریت داد که به عنوان امیر الحاج و سرپرست حجاج عازم مکه شود . حضرت ابوبکر صدیق امریه رسول الله«ص» را اجابت و همراه 300 نفر عازم مکه شد و به دنبال حرکت حجاج پیامبر اسلام «ص» به حضرت علی «رض» دستور داد بر شتر قصوا « قصوا نام شتر پیامبر اسلام «ص» بود سوار شود و همراه کاروان در سفر حج شرکت کند و روز عید اوائل سوره برائت ( توبه ) بین 30 تا 40 آیه را برای عموم حجاج تلاوت و قرائت و از جانب پیامبر اسلام به صورت روشن و صریح اعلام نماید که در سال آینده و سالهای بعد هیچ مشرک و عریانی حق طواف را ندارد . حضرت علی «رض» در وسط راه به کاروان رسید حضرت ابوبکر «رض» فرمود یا علی استعملک رسول الله. ای علی رسول الله شما را به جای من تعیین فرموده ، حضرت علی «رض» فرمود خیر آمده ام سوره برائت را در روز عید قربان قرائت کنم ، حضرت علی «رض» در مدت ایام حج در کاروان  حضور داشته و در تمامی نمازهای پنج گانه پشت سر حضرت ابوبکر نماز های خود را اقامه فرموده است و در روز عید قربان اوايل سوره برائت را قرائت و ابـــــــــلاغ نمود.     

« نتیجه»

1-در خصوص نشست پیامبر اسلام «ص» با نصارای نجران از یک طرف ، صبر و متانت و منطق و ایستادگی پیامبر اسلام «ص» و مقام اهل بیت رسول الله «ص» را شاهدیم و از طرف دیگر لجاجت و غرور و خودخواهی نصارای نجران که نتیجتاٌ به تسلیم وفد نجران منتهی شد.

2 - در خصوص ایمان عدی به این نتیجه می رسیم در پیشرفت اسلام اخلاق بلند و ساده زیستی و تواضع و هشیاری و ایستادگی خيلي موثر بوده‌اند.

3 - در خصوص حضور حضرات ابوبکر و علی «رض» در اولین کاروان حج توحیدیان به این نتیجه می رسیم حج ابراهیمی و حج محمدی باید خالی از هر عیب وخالصاٌ لله باشد و همچنین اعلام برائت از مشرکین یک امر مهم در دین است و تفاهم در بین اصحاب رسول الله «ص» از جمله خلفاء راشدین یک امر دینی و قرآني است و بايد اذعان كنيم كه مسلمانان صدر اول با توحید در عقیده و وحدت در عمل بر قدرتهای جهان پیروز شدند. و اين موضوع يك اصل ديني و يك ضرورت اجتماعي است .

« وصلی الله علی سيدنا محمد و آله و صحبه اجمعین »

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group