«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

مجموعه درسهای ارائه شده پیرامون سيرت و حيات رسول الله (ص)

توسط حاج ماموستا ملا قادر قادري

درس سی و یکم

تاریخ : 1/5/87

موضوع  درس :

حجة ‌الوداع

توضیح درس :

در سال دهم هجرت پیامبر عظیم الشان اسلام «ص» اعلام فرمود : قصد حج و طواف کعبه مشرفه را دارد . با شنیــدن این خبـــر جمع زیــادی از عاشقان رسول الله «ص»  از اطراف و اکناف شبه جزیره به مدینه آمدند و در کمترین مدت سیمای شهر رسول الله «ص» به کلی تغییر کرد.

در روز شنبه 25 ذی القعده ، پیامبر اسلام «ص» همراه جمعیتی بین 100 تا 120 هزار نفر از مردان و زنان مخلص و عاشق خدا و رسول ،  لبیک گویان عازم ذوالحلیفه « میقات » اهل مدینه شدند و بعد از پوشیدن احرام به طرف مکه مکرمه حرکت و آن حضرت در مسیر مناسک حج را مرتب به همراهان تعلیم میداد و در یک کلام جامع فرمودند : « خذوا عنی مناسککم » یعنی : دستورات حج را از من یاد بگیرید و به من نگاه کنید و مانند من مناسک خویش را انجام دهید و زمانی که به مکه رسیدند خیلی آرام به طرف مسجد الحرام راهی و از باب ابی شیبـــه وارد مسجد الحـــرام شدند. پیامبر بزرگوار در لحظه ای که کعبه را دیدند فرمود : اللهم زد هذا البیت تشریفاٌ و تعظیماٌ و تکریماٌ و مهابه وزد من عظمه ممن حجه و اعتمره تشریفاٌ و تکریماٌ و مهابه و تعظیماٌ . « الهی به این خانه نورانی ، شرافت و عظمت و احترام و جایگاه آبرومندانه عطا بفرما . الهی به اهل حج و عمره نیز عزت و کرامت و جایگاه خاص عطا بفرما ».

سپس وارد مطاف شدند و طواف را شروع  و سعی بین صفا و مروه را انجام دادند و روز هشتم ذی الحجه عازم عرفات شدند و در روز نهم مناسک عرفه را انجام دادند و بعدازظهر عرفه ، پیامبر بزرگوار اسلام «ص» در کنار سنگهای جبل الرحمه خطبه معروف عرفه را برای حجاج ایراد فرمود که به چند جمله از ترجمه خطبه مشهور عرفه اشاره میكنیم : « ای مردم گوش کنید شاید این آخرین سفر من به عرفات باشد ، ای مردم خون شما و مال شما بر یکدیگرحرام است و از این تاریخ ، قانون و مقررات و فرهنگ جاهلیت از جمله ربا خاتمه یافته اعلام می شود . ای مردم ، دیگر پیروی از شیطان و بت پرستی به شیوه جاهلیت در شبه جزیره عربستان تمام شد ،  ولی هشیار باشید شیطان به صورتهای دیگر و شیوه‌های مختلف در جهت فریب شما کوشش خواهد کرد . ای مردم ، حقوق زنان را رعایت کنید ، زنان بر شما حق دارند ، حق آنان را اداء کنید و به آنها ظلم نکنید و شما هم بر زنان حقی دارید باید حق شما هم اداء شود ، زنان برای شما زحمت می کشند ، تامین زندگی و تهیه پوشش زنان بر شما تکلیف است. ای مردم در زندگی روزانه نظم داشته باشید و احترام بزرگی و کوچکی را رعایت کنید ، از بزرگان و رهبران و فرمانداران خود تا زمانی که در مسیر اسلام هستند اطاعت کنید . ای مردم مسلمانان برادر یکدیگرند به هم ظلم نکنید ، مال یکدیگر را به ناحق نخورید ، با هم اختلاف نکنید ، سعی کنید شرافتمندانه زندگی کنید فردا همه شما در حضور خداوند محاکمه خواهید شد از آن روز حساس بترسید »

در آخر خطبه سه بار فرمود : « خدایا تو شاهد باش من پیام الهی و دستورات دین را ابلاغ کردم » و حاضرین همگی گفتند شهادت میدهیم ای رسول خدا که پیام دین را ابلاغ فرمودید .« نشهد انک قد بلغت و ادیت » تا غروب خورشید در عرفات با ذکر و یاد خدای خود ماندند . و وقت نماز مغرب عازم مزدلفه شدند و نماز مغرب و عشاء را در مزدلفه به صورت جمع  تاخیر اقامه نمودند و سپس عازم منی شدند و شیطان بزرگ « جمره آخر» را رجم و آنگاه ذبح « قربانی» و حلق را انجام دادند و سه روز در منی توقف كردند و سپس به مکه برگشتند و طواف الافاضه « طواف برگشت از عرفات » و سپس طـــواف الـــــوداع را انجام و به مدینـــه برگشتند .

« نتیجه»

1-مهمترین نتیجه حجه الوداع ، همایش امت توحیدی بود که در همایش حجه الوداع و همایش حج سال دهم بیش از یکصد هزار نفر عاشق در کنار رهبر عزیز و دلسوز خود ،‌  همچنین حضور رسول الله«ص» و قائد و فرمانده در میان شاگردان خود چون ماه شب چهارده و مشاهده نتیجه 23 سال تلاش و جهد و جهاد طاقت فرسا و اعلام صریح به دشمنان اسلام که ما هستیم و تا ما این چنین اهل توحید و وحدت باشیم خدا نیز با ماست و تا خدا با ما باشد عزیز و پیروز و آزاد و منصور خواهیم بود.

2- در خطبه حجه الوداع رسول الله «ص» صراحتاٌ به دنیا اعلام فرمود : رسالت و وظیفه پیامبری حضرت محمد ابلاغ و تمام شد و دین کامل گردید . قال «ص» : لعلی لا القاکم بعد عامی هذا ( ظاهراٌ این آخرین ملاقات من با شما در این مکان است) لذا نکات و مطالب لازم و مهم و حساس را به امت توصيه فرمود از جمله :

الف) حفظ وحدت                                        ب) حفظ هشیاری در قبال توطئه شیطان

ج) رعایت حقوق زنان                                   د) دوری از ربا خواری 

و) احترام به جان و مال یکدیگر                    هـ) اطاعت از رهبران تا زمانی که در خط و مسیر دین هستند.

3- پیامبر اسلام «ص» در مدینه منوره به صورت قولی و عملی نماز و روزه و زکات را به مسلمانان تعلیم داد و در حجه الوداع عملاٌ مناسک حج را به اصحاب و امت تعلیم فرمود و به صورت قطع و یقین اعلام فرمود : این عبادات باید تا روز قیامت پابرجا و در جامعه اقامه شوند .   

« وصلی الله علی سيدنا محمد و آله و صحبه اجمعین »

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group