«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

مجموعه درسهای ارائه شده پیرامون سيرت و حيات خلفای راشدین (رض)

توسط حاج ماموستا ملا قادر قادري

درس اول (سی وهفتم) حیات حضرت ابویکر صدیق (رض)

تاریخ : 30/7/87

موضوع  درس :

بحث کوتاهی از زندگی و حیات پر خیر و برکت خلیفه اول حضرت ابوبکر صدیق «رض»

توضیح درس :

قبل از شروع به دونکته اشاره میکنم :

نکته اول :  از اینکه خداوند متعال به ما توفیق داد در مدت 5 ماهه اول سال 1387 توانستیم در 36 درس حیات و سیره پرخیر و برکت پیامبر رحمت حضرت محمد المصطفی « ص» را به صورت درس هفتگی و در قالب جزوه های ماندنی مرورکنیم خوشحال و مسرور هستم و از این بابت خداوند متعال را شاکر و عاجزانه از درگاهش می خواهیم ما را توفیق دهد تا بیشتر تابع و پیرو سنت رسول الله«ص» باشیم و به مصداق « ولکم فی رسول الله اسوه حسنه » اخلاق و حیات آن بزرگوار را منهج حیات خود قرار دهیم . انشاءالله

نکته دوم: پیامبر بزرگوار ما حضرت محمد المصطفی «ص» در حدیث مشهور به حدیث  عرباض به روایت امام ابوداوود وترمذی می فرماید « من یعش منکم فسیری اختلافاٌ کثیراٌ فعلیکم بسنتی و سنه الخلفاء الراشدین ....... » . هرکس بعد از من زندگی کند شاهد اختلافات عدیده‌ای در جامعه خواهد بود ( جهت محفوظ ماندن از فتنه و اختلاف ) لازم است از سنت من و جانشیـــنان صادق و راشد و پیرو من ، پیــــــروی کند و زندگی آنها را منهج و برنامه حیات خود قرار دهد علیهذا لازم دیدم هرچند مختصر و در چند درس کوتـــــاه جهت اطلاع و آگاهی از حیات پر خیر و برکت خلفاء چهارگانــــه راشدین حضـــــرات ابوبکر و عمر و عثمان و علی « رضوان الله تعالی علیهم » اشاره ای داشته باشیم امید است خداوند متعال در این امر خیر همگی ما را موفق فرماید .

1-خلیفه اول حضرت ابوبکر صدیق «رض»

چه گفــــــــت آن خداونــــــد تنزیل وحی         خـــــــــــــداوند امر و خــــــــــداوند نهی

که خورشیــــــــــد بعد از رســـولان مه         نتابیــــــــــــــــد بر کس ز بوبـــــــــکر به

«  فردوسی»

مشخصات خلیفه اول : نامش عبدالله معروف به ابوبکر فرزند عثمان معروف به ابوقحافه ، نام مادرش سلمی مشهور به ام الخیر متولد 573 میلادی یعنی 3 سال بعد از ولادت پیامبر اسلام و در سال 610 و در عمر 37 سالگی بعد از حضرات خدیجه کبری و علی بن ابیطالب و به عبارت دیگراز بین مردان اولین کسی بود که به رسالت پیامبر اسلام ایمان آورد.

از بدو قبول اسلام به عنوان دین و رسالت محمد المصطفی به عنوان راه رستگاری همواره و صادقانه در کنار استاد و مرشد و پیامبرش حضرت محمد بن عبدالله بوده و شب و روز جاناٌ و مالاٌ وفکراٌ وجسماٌٌ در دفاع ازعقیده دریغ نداشته و درمسئله هجرت در غار ثور که به نص قرآن ثانی اثنین (یکی از دونفر مقیم غار ثور بود) و در جمله « ولاتحزن ان الله معنا »( غم مخور خدابا ماست ) مخاطب خداو رسول گرامی اسلام بوده و تاجایی در خدمت و صداقت پیش رفت پیامبر بزرگوار فرمود :« لو کنت متخذاٌ خلیلاٌ لاتخذت ابابکر خلیلاٌ » اگر بنا بر انتخاب دوست بود در بین امتم ابوبکر را انتخاب می کردم . حضرت ابوبکر در غزوات بدر ، احد ، احزاب ، بیعه الرضوان ، خیبر ، فتح مکه ، حنین و فتح طائف و تبوک و حجه الوداع در خدمت و کنار رسول الله «ص» بوده است . در ایام مریضی رسول الله «ص» با اذن پیامبر بزرگوار نماز یومیه را برای اصحاب اقامه نمود و در طول حیات رسول گرامی اسلام از صرف مال و دارایی خود و خدمت به اعتلاء دین و تدارک مجاهدان و آزادی بردگان نقش کلیدی داشته است.

اولاد معروف ابوبکر صدیق«رض» عبارتند از : حضرات عبدالله ، عایشه ، اسماء و محمد .

این بزرگوار در 12 ربیع الاول سال 11 هجری مطابق با 9 حزیران سال 632 در سقیفه بنی ساعده با حضور معتمدین مهاجرین و انصار به عنوان جانشین و خلیفه رسول الله «ص» انتخاب شد .

« نتیجه»

به فرموده رسول الله«ص» حیات و سیره خلفاء راشدین مکمل حیات و سیره رسول الله «ص» است و لازم است ضمن آگاهی از حیات این بزرگواران با دقت هرچه بیشتر آنرا اسوه و الگو در حیات خود قرار دهیم . انشاء الله .

‍‍ 

« وصلی الله علی سيدنا محمد و آله و صحبه اجمعین »

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group