«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

روز سه شنبه مورخ 19/ بهمن/1395 در ادامه کلاسهای هفتگی ماموستا ملاقادر قادری در مسجد قباء پاوه درس سیصد و پنجاهم تفسیر قرآن کریم (درس چهارم تفسیر سوره مبارکه  شعراء) با موضوع آیات  69 الی 89 ارائه شد.

در ادامه ، درس مذکور جهت استفاده دوستداران و علاقمندان كلام الهی درج شده است.

کلاس تفسیــر قــرآن کـریـم  توسط حاج ماموستا ملا قــادر قــادری

درس سیصدو پنجاهم

درس چهارم سوره مبارکه شعراء آیات 68 الی 89                             

*موضوع درس *

1-اشاره کوتاهی به حیات حضرت ابراهیم (ع)

** ترجمــه­ آیـــات**

وَاتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ إِبْرَاهِيمَ ﴿69﴾

(ای محمد) بخشی از حیات ابراهیم خلیل را برای قریش و کافران مکه بخوان . امید است برای شما تسلی حال و برای دشمنانت درس و عبرت باشد.

إِذْ قَالَ لِأَبِيهِ وَقَوْمِهِ مَا تَعْبُدُونَ ﴿70﴾

لحظاتی را بخوان که ابراهیم به پدر و قومش که بر بت سجده می‌کردند گفت: دارید برای کی سجده می‌برید و عبادت می‌کنید؟

قَالُوا نَعْبُدُ أَصْنَامًا فَنَظَلُّ لَهَا عَاكِفِينَ ﴿71﴾

ما بت‌های خودساخته را پرستش می‌کنیم و بر این روش ملزم و پایبندیم  و تسلیم هستیم.

قَالَ هَلْ يَسْمَعُونَكُمْ إِذْ تَدْعُونَ ﴿72﴾

ابراهیم (ع) فرمود: آیا اگر این بتان را صدا بزنید و بخوانید، به شما جواب می‌دهند؟

أَوْ يَنْفَعُونَكُمْ أَوْ يَضُرُّونَ ﴿73﴾

آیا این بت‌های بی‌جان و بی‌شعور می‌توانند نفعی به شما برسانند یا از ضرر و خسارت شمارا حفظ کنند؟

قَالُوا بَلْ وَجَدْنَا آبَاءَنَا كَذَلِكَ يَفْعَلُونَ ﴿74﴾

قوم ابراهیم (ع) گفتند: اجداد ما این بت را پرستش کرده‌اند و ما هم به تقلید از آنان بت را عبادت می‌کنیم و نیاز به دلیل و برهان نداریم.

قَالَ أَفَرَأَيْتُمْ مَا كُنْتُمْ تَعْبُدُونَ ﴿75﴾

آیا در پرستش این بتان ناشنوا و بی‌سود هیچ تدبر و تفکر کرده‌اید؟

أَنْتُمْ وَآبَاؤُكُمُ الْأَقْدَمُونَ ﴿76﴾

شما و پدران پیشین شما و سایر کسانی که این‌چنین فکر می‌کنند، لحظه‌ای در عمل خود تأمل کرده‌اید؟

فَإِنَّهُمْ عَدُوٌّ لِي إِلَّا رَبَّ الْعَالَمِينَ ﴿77﴾

این بت‌های ساخته‌شده و معبودان شما چون سبب گمراهی شماها شده‌اند، همه و همه دشمن من هستند و تنها معبودی که موردقبول و شایستۀ پرستش است رب‌العالمین است و بس.

الَّذِي خَلَقَنِي فَهُوَ يَهْدِينِ ﴿78﴾

خدای من خالق من است که مرا ایجاد و خلق و به راه راست هدایتم می‌کند.

وَالَّذِي هُوَ يُطْعِمُنِي وَيَسْقِينِ ﴿79﴾

پروردگار من کسی است که به من رزق و روزی و طعام و مواد آشامیدنی می‌دهد.

وَإِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ يَشْفِينِ ﴿80﴾

پروردگار من کسی است که در وقت مریضی به من شفا می‌دهد.

وَالَّذِي يُمِيتُنِي ثُمَّ يُحْيِينِ ﴿81﴾

معبود من کسی است که مرگ و حیات من دست اوست.

وَالَّذِي أَطْمَعُ أَنْ يَغْفِرَ لِي خَطِيئَتِي يَوْمَ الدِّينِ ﴿82﴾

پروردگارم کسی است امیدوارم در روز قیامت از گناهانم چشم‌پوشی و مرا عفو کند.

رَبِّ هَبْ لِي حُكْمًا وَأَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ ﴿83﴾

پروردگارا به من علم و دانش و حکمت عطا فرما و مرا به صالحین ملحق کن.

وَاجْعَلْ لِي لِسَانَ صِدْقٍ فِي الْآخِرِينَ ﴿84﴾

و برای من در میان امت‌های آینده و نسل‌های بعد ذکر خیر و زبان صدق قرار ده.

وَاجْعَلْنِي مِنْ وَرَثَةِ جَنَّةِ النَّعِيمِ ﴿85﴾

و مرا از برندگان و وارثان بهشت قرار ده و بهشت را نصیب من فرما.

وَاغْفِرْ لِأَبِي إِنَّهُ كَانَ مِنَ الضَّالِّينَ ﴿86﴾

و از گناهان پدرم چشم‌پوشی فرما. پدرم از منحرفان و گمراهان است.

وَلَا تُخْزِنِي يَوْمَ يُبْعَثُونَ ﴿87﴾

خداوندا در روز آخرت مرا شرمنده و رسوای محضر خود و مردم مگردان.

يَوْمَ لَا يَنْفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَ ﴿88﴾

در آن روزی که مال و فرزند سودی نمی‌رساند.

إِلَّا مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِيمٍ ﴿89﴾

تنها صاحبان قلب سالم و درون پاک از کفر و نفاق و انحراف، اهل نجات‌اند.

*** توضیح و تفسیر آیات و نتایج درس***

توضیح آیات 66 تا 77: در این 12 آیه حضرت ابراهیم (ع) چند سؤال عقیدتی را برای قومش مطرح نموده و از آن‌ها درخواست جواب را کرده است. ازجمله:

- خدای شما کیست؟ قومش در جواب حضرت ابراهیم (ع) گفتند: خدای ما و معبود ما این بت‌ها هستند که مخلصانه آن‌ها را پرستش می‌کنیم.

- حضرت ابراهیم سؤال دیگری با دو گزینه مطرح کردند و فرمودند: آیا این بت‌ها گوش شنوا دارند و می‌توانند به شما نفع برسانند و یا از ضرر شما جلوگیری کنند؟ قوم جاهل ابراهیم (ع) جواب قانع‌کننده‌ای نداشتند. تنها حجت و دلیل آن‌ها این بود ما مقلد پدران خود هستیم و نیازی به تحقیق و دلیل نداریم. آن‌ها بت را پرستش کرده‌اند ما هم پرستش می‌کنیم و روی عقیده خود پافشاری می‌نماییم.

حضرت ابراهیم (ع) فرمودند: خود و پدرانتان از فکر و عقل و خرد انسانی بهره نبرده‌اید و من روش شما و پدرانتان و عبادت و کیش شمارا دشمن خود می‌دانم و از همگی شما متنفرم.

توضیح آیات 78 تا 82: در این 5 آیه حضرت ابراهیم (ع)، خداوند کریم و عزیز و حکیم و حلیم و سمیع و بصیر را به‌عنوان خدا و معبود خود به کافران معرفی می‌کند شاید بیدار شوند و می‌فرماید: من خدایی را پرستش می‌کنم مرا خلق کرده و به صراط مستقیم هدایتم نموده است. در وقت مریضی شفایم می‌دهد و حیات و مرگ من در دست و قبضۀ قدرت اوست و امیدوارم در قیامت و روز آخرت مرا مورد رحم و بزرگواری خود قرار دهد.

توضیح آیات 83 تا 89: در این 7 آیه 6 دعای حضرت ابراهیم (ع) را می‌خوانیم که هریک از این دعاها برای تمامی انسان‌ها حکمت و عرفان و درس و عبرت‌ و برای ما اهل توحید راهنما و ارائۀ طریق‌اند و ما هم باید برای آرامش قلب و پیشرفت در زندگی و سعادت اخروی خویش مرتب آن‌ها را تکرار کنیم و بگوییم: الهی حکمت و علم و دانش به ما عطا فرما و ما را به صالحین تاریخ ملحق فرما. الهی در زندگی برای ما زمینه‌ای فراهم کن تا دیگران در دنیا از ما به نیکی یاد کنند و بعد از مرگ زبان آن‌ها نسبت به ما زبان نیک و حسن و پسند باشد و ما را از بهشتیان قرار ده و گناهان ما و پدران و مادران ما را ببخش و در روزی که تنها قلب سالم و عقیدۀ پاک و باور مخلصانه مفید و مؤثرند، رحمت و مغفرت خود را نصیب ما فرما. آمین یا رب‌العالمین

ربنا تَقَبَّلْ منّا إِنَّكَ أَنتَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ وَتُبْ عَلَینَآ إِنَّكَ أَنتَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ

وصلي الله تعالي علي سيدنا و مولانا محمد و علي آله و اصحابه و من دعا بدعوته الي يوم الدين

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group