«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

روز سه شنبه مورخ 4/ بهمن /1390 در ادامه کلاسهای هفتگی ماموستا ملا قادر قادری در مسجد قباء پاوه درس يكصد و هفتاد و دوم تفسیر قرآن کریم (درس نهم تفسیر سوره مبارکه اعراف) با موضوع آیات 56 الي 64 سوره مبارکه اعراف ارائه شد.

در ادامه ، درس مذکور جهت استفاده دوستداران و علاقمندان كلام الهي درج شده است .

کـــلاس تفسیــــر قــرآن کــــریـــم  توسط حاج ماموستا ملا قادر قادري

درس يكصد و هفتاد و دوم

درس هشتم سوره مبارکه اعراف  آیات 56  الی 64

** موضوع درس **

1- وظیفه پیامبران اصلاح جامعه است .  

2- ابر و باد و باران وسیله حیات زمین و موجودات زنده اند .   

3- اشاره به قسمتی از رسالت حضرت نوح (ع) اولین پیامبر اولوالعزم                          

* ترجـــمه آيـــات *

وَلاَ تُفْسِدُواْ فِي الأَرْضِ بَعْدَ إِصْلاَحِهَا وَادْعُوهُ خَوْفًا وَطَمَعًا إِنَّ رَحْمَتَ اللّهِ قَرِيبٌ مِّنَ الْمُحْسِنِينَ ﴿56﴾

در زمین خدا و جامعه ای که با ایمان و به وسیله پیامبران اصلاح شده فساد نکنید و به شیوه ای دعا کنید که دعایتان مورد قبول حق واقع شود و همواره دعا و قول و عملتان بین خوف و رجا باشد قطعاً رحمت خداوند به نیکوکاران نزدیک است .

وَهُوَ الَّذِي يُرْسِلُ الرِّيَاحَ بُشْرًا بَيْنَ يَدَيْ رَحْمَتِهِ حَتَّى إِذَا أَقَلَّتْ سَحَابًا ثِقَالًا سُقْنَاهُ لِبَلَدٍ مَّيِّتٍ فَأَنزَلْنَا بِهِ الْمَاء فَأَخْرَجْنَا بِهِ مِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ كَذَلِكَ نُخْرِجُ الْموْتَى لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ ﴿57﴾

او خدایی است که بادها را به عنوان مژده رسان قبل از باران رحمت خود می فرستد تا آن بادها ، ابرهای سنگین و پرآب را حمل و آنگاه ما آن را به سوی سرزمین مرده و خشک می فرستیم و باران را در آنجا فرو می ریزیم و به سبب آن هر نوع میوه و ثمرات فراهم می کنیم و بدین شیوه مردگان را در زیر خاک و گور احیاء کرده و خارج می نمائیم که شاید این عمل پند پذیر و سبب شود که شما بیدار شوید که حیات بعد از مرگ حتمی است .

وَالْبَلَدُ الطَّيِّبُ يَخْرُجُ نَبَاتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَالَّذِي خَبُثَ لاَ يَخْرُجُ إِلاَّ نَكِدًا كَذَلِكَ نُصَرِّفُ الآيَاتِ لِقَوْمٍ يَشْكُرُونَ ﴿58﴾

از زمین پاک و در خاک قابل کشت به اذن خداوند گیاه پاک می روید و زمین ناپاک و غیر قابل کشت تنها گیاهان اندک و ناچیز می رویاند این گونه مسائل و آیات را برای شاکران و خداشناسان بیان می کنیم .

لَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَى قَوْمِهِ فَقَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُواْ اللَّهَ مَا لَكُم مِّنْ إِلَهٍ غَيْرُهُ إِنِّيَ أَخَافُ عَلَيْكُمْ عَذَابَ يَوْمٍ عَظِيمٍ ﴿59﴾

ما نوح (ع) را به عنوان اولین پیامبر اولو العزم به جهت ارشاد قومش فرستادیم تا قومش را به توحید و یکتاپرستی دعوت کند ، نوح (ع) به قومش فرمود : خدا را بپرستید چون برای شما هیچ معبودی جز الله نیست ای قوم ، من دلسوزشما هستم و از عذاب روز آخرت وهم و بیم دارم  .

قَالَ الْمَلأُ مِن قَوْمِهِ إِنَّا لَنَرَاكَ فِي ضَلاَلٍ مُّبِينٍ  ﴿60﴾

اشراف و سران قوم نوح گفتند : ای نوح ما تو را در خطا و اشتباه و در انحراف از حق می بینیم( البته این نکات را از روی جهل و سفاهت بیان کردند ) .   

قَالَ يَا قَوْمِ لَيْسَ بِي ضَلاَلَةٌ وَلَكِنِّي رَسُولٌ مِّن رَّبِّ الْعَالَمِينَ ﴿61﴾

نوح (ع) فرمود : ای قوم من بر راه راست و هدایتم و خداوند مرا به عنوان نماینده خود نزد شما فرستاده است هر آنچه را که به شما می گویم امر خداست و مخالفت با آن آینده تاریکی برای شما دارد .  

أُبَلِّغُكُمْ رِسَالاَتِ رَبِّي وَأَنصَحُ لَكُمْ وَأَعْلَمُ مِنَ اللّهِ مَا لاَ تَعْلَمُونَ  ﴿62﴾

آمده ام تا پیغام و رسالت خداوند را به شما ابلاغ کنم و شما را موعظه و نصیحت نمایم من از جانب خداوند چیزهایی می دانم که شما نمی دانید .

أَوَعَجِبْتُمْ أَن جَاءكُمْ ذِكْرٌ مِّن رَّبِّكُمْ عَلَى رَجُلٍ مِّنكُمْ لِيُنذِرَكُمْ وَلِتَتَّقُواْ وَلَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ   ﴿63﴾

چرا تعجب می کنید و برای شما سنگینی می کند که فردی آشنا و همزبان خودتان از سوی خداوند ماموریت داردتا شما را ارشاد و به شما هشدار و اندرز دهد به این امید که مورد رحمت حق قرار گیرید.

فَكَذَّبُوهُ فَأَنجَيْنَاهُ وَالَّذِينَ مَعَهُ فِي الْفُلْكِ وَأَغْرَقْنَا الَّذِينَ كَذَّبُواْ بِآيَاتِنَا إِنَّهُمْ كَانُواْ قَوْمًا عَمِينَ ﴿64﴾

با این همه دلسوزی باز قوم نوح او را تکذیب کردند و او را دروغگو معرفی ، عاقبت نوح و همراهان وی نجات یافتند و مخالفان به امر خداوند غرق شدند.   

** توضيح و تفسير آيات **

توضيح آیـه 56 : این آیه دنباله آیه 55 درس قبل است که در آن امر به آرامش در دعا شده و در این آیه تاکید می فرماید : که در تمامی شئون زندگی اعتدال و آرامش را حفظ کنید ، خداوند متعال، دعای آرام و همراه با تضرع را اعتدال ، آرامش و طمانینه معرفی و به بنی آدم بخصوص اهل ایمان امر اکید شده است که جامعه سالم را فاسد نکنند و آرامش را به بحران تبدیل ننمایند و سرزمین و جامعه ای را که پیامبران الهی با دین و معنویت و اخلاق، اصلاح کرده اند با ظلم و کفر و شرک و گناه و بدعت و خرافات فاسد نکنند و در همه شئون بخصوص در دعا و عبادات با امید و بیم عمل نمایند قطعاً رحمت حق سبحان قبل از بقیه افراد شامل اهل احسان ، اهل دعا و اهل خدمت به انسان ها خواهد شد و نزدیکتر به آنان است .

توضیح آیــه 57 : در این آیه خداوند متعال باد را مژده دهنده و باران را رحمت خود و کار باد را حمل ابرها و بارور کردن آنها معرفی و شهرها و سرزمین های بی آب و باران را مرده و آب را باعث حیات مجدد زمین های خشک و باعث رشد و نمو ثمرات معرفی و این همه فعل و انفعالات ، در جهت راحتی بنی آدم و بخصوص اهل ایمان است و همچنین حیات مجدد زمین های خشک و درختان را نشانه و دلیل حیات مجدد انسان ها ، بعد از مرگ معرفی کرده است و به عبارت دیگر احیاء و اخراج بنی آدم بعد از مرگ مانند احیاء گل و گیاه و درختان است و این کار برای خداوند امری خیلی ساده است ودر پایان می فرماید بیان این موضوع به این امید است متذکر شوید و از تغییرات روز و ماه و سال درس و عبرت بگیرید .

توضیح آیه58 : در این آیه خداوند متعال می فرماید : باران رحمت الهی است و این رحمت الهی جهان گیر و با قطع نظر از بافت و ساخت و فراز و نشیب و لون و رنگ زمین در وقت نزول همه جا را می پوشاند ولی در همه جا گل و گیاه و میوه به ثمر نخواهد رسید بعضی از محل ها و اراضی در نتیجه باران، علوفه احشام و قوت انسان و ثمرات ارزشمند تقدیم می کنند ودر بعضی دیگر گیاه ناچیز و درختان غیر مفید و غیر مثمر رشد می کنند. برنامه دین و رسالت انبیاء نیز به همین روش است و به عبارت دیگر برنامه رسولان خدا برای همه بشر رحمت و هدایت است بعضی قبول میکنند و جمعی بی بهره خواهند بود  .  

توضیح آیات 59 تا 64 : این آیات در خصوص دعوت حضرت نوح (ع) و بحث و گفتار و برداشت و مخالفت مخالفان آن حضرت است. به این مضمون : حضرت نوح (ع) به قومش فرمود : فقط خداوند واحد و بی شریک را پرستش کنید خداوندی که مرا مبعوث کرده است ، تنهاست و شریک ندارد در صورت مخالفت با این دعوت در انتظار عذاب الهی باشید . اشراف قوم نوح و صاحبان قدرت و ثروت در جواب شیخ الانبیاء گفتند : ای نوح شما در اشتباه هستید و راه منحرفانه را اتخاذ کرده اید پیشنهاد می کنیم تجدید نظر کنید. حضرت نوح فرمود : راه من انحرافی نیست ، انحراف از من دور است من فرستاده خداوند رب العالمین هستم آمده ام تا برنامه خداوند را به شما ابلاغ و شما را نصیحت و ارشاد نمایم ، من از چیزهایی مطلع هستم و از برنامه های الهی با خبرم ، صلاح شما این است با برنامه خداوند عناد و مخالفت نکنید. چرا تعجب میکنید، کسی از جنس و نژاد و هم زبان و آشنا به ادب و فرهنگ شما مامور خداوند باشد و شما را به دین دعوت کند.

معهذا کلمات آرام و پسند و منطقی و دلسوزانه حضرت نوح (ع) اثری در قلب سخت و پر از عناد و قسوت آنها نداشت و عاقبت الامر خداوند با طوفانی سهمگین مخالفان را غرق و نوح و همراهان او را نجات داد.

**** نکات و نتایج درس ****

1-جامعه ای که با ایمان و اخلاق و روش و آداب انبیاء (علیهم السلام) ساخته شود ، جامعه ای اخلاقی ، مدنی و الهی است و در آن دروغ ، فساد ، فحشاء ، سرقت ، خیانت و ظلم وجود ندارد و به همین جهت است که خداوند متعال با امر اکید می فرماید : در زمین بعد از اصلاح آن توسط پیامبران فساد نکنید . در این امر و دستور به این نتیجه می رسیم کار انبیاء و رهروان آنان ، اصلاح جامعه و تربیت صحیح بنی آدم است و کار مخالفان انبیاء حاکمیت فساد و به انحراف کشاندن نسل بنی آدم .  پس باید هشیار و آگاه باشیم .

2-انسان ها از خاک اند و همچنانکه قسمتی از زمین دارای خاک اصیل و قابل کشت و زرع است و با نزول باران احیاء می شود و رشد می کند و قسمتی دیگر شوره زار و سنگلاخ و غیر قابل کشت و زرع می باشد و نزول باران در آن بی اثر است انسانها هم دو گروه هستند گروهی اصیل و قابل هدایت و از دستورات خدا و رسول و قرآن کریم پیروی می کنند و اکثر افراد جامعه غیر قابل هدایت و حاضر به استماع کلمات انبیاء و مردان خداوند نیستند و همچون زمینی شن زار ، از رحمت خداوند وتذکر انبیاء و ارشاد علماء دین بهره نخواهند گرفت .

3-احیاء و بعثت و زنده شدن انسان  بعد از مرگ به جهت محاکمه و محاسبه است و حیات مجدد انسان یکی از اصول اعتقادی ماست و هرکسی دارای فکر و شعور باشد با ملاحظه زمین های خشک و گیاهان و درختان خشک شده اطراف خود که هر ساله می میرند و با نزول رحمت خدا و باران زنده می شوند ، خواهد فهمید که زنده شدن انسان ها حق است و برای خداوند متعال ساده تر از زنده کردن درختان مرده است .

4- حسب آنچه از آیات در س می فهمیم وسیله حیات تمامی موجودات آب است «وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ» (آیه30 انبیا) . خداوند آب ها را در دریا جمع وبا حرارت خورشید این آب ها بخار و بخارها به آسمان میروند و باد آنها را جمع و بعد از جمع شدن و بارور شدن به اذن خداوند به اطراف و اکناف زمین حمل و نقل می شوند و در سطوح پائین به شکل باران و در ارتفاع بالاتر و مناطق سردتر به  برف و تگرگ تبدیل و برای نفع بنی آدم و حفظ و  بقاء موجودات به زمین می بارند  .  

5- خداوند به قسمتی از حیات حضرت نوح (ع)  و قومش اشاره کرده است و انگیزه از بیان این قصه و سایر قصص انبیاء یادآوری به رهبران دینی است که تنها کفار قریش با پیامبر اسلام (ص) مخالفت نکرده اند سنت تاریخ این بوده است در مقابل انبیاء و رهبران دینی همواره جمعی مخالفت نموده و ایستاده اند و این روش کماکان ادامه دارد . لازم است دلسوزان دین و رهبران مذهبی و علماء اسلام هراس نداشته باشند و در ماموریت خود احساس خستگی نکنند و با توکل به خدا ماموریت خویش را به صورت احسن انجام دهند .

« وصلي الله تعالي علي سيدنا محمد و علي آله و اصحابه و من دعا بدعوته الي يوم الدين »

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group