«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

روز سه شنبه مورخ 15/ مرداد /1392 ( آخرين كلاس در ماه مبارك رمضان ) در ادامه کلاسهای هفتگی ماموستا ملا قادر قادری در مسجد قباء پاوه درس دویست و بيست و نهم تفسیر قرآن کریم (درس دوازدهم(آخر) تفسیر سوره مبارکه يونس) با موضوع آیات   101   الي 109 ارائه شد.

در ادامه ، درس مذکور جهت استفاده دوستداران و علاقمندان كلام الهي درج شده است .

کـــلاس تفسیــــر قــرآن کــــریـــم  توسط حاج ماموستا ملا قادر قادري

درس دویست و بيست و نهم

درس دوازدهم سوره مبارکه يونس  آیات 101  الی 109

** موضوع درس **

1- درس ترببت و هشدار به کفار

2- برخورد قاطع و بی پرده با کفار

3- امر به رسول خدا که از طریق دین منحرف نشود و فقط از خدا و وحی پیروی کند.

* ترجـــمه آيـــات *

قُلِ انْظُرُوا مَاذَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ۚ وَمَا تُغْنِي الْآيَاتُ وَالنُّذُرُ عَنْ قَوْمٍ لَا يُؤْمِنُونَ﴿101﴾

بگو ای محمد (ص) به مشرکان به اطراف و بالای سر خود نگاه کنند چه چیزی را در آسمانها و زمین می بینند و از طریق این آثار و مخلوق، خدای خود را بشناسند و مقداری بیندیشندو درک کنند اگر چه این آیات نسبت به افراد لجوج و منکر بی فایده است.

فَهَلْ يَنْتَظِرُونَ إِلَّا مِثْلَ أَيَّامِ الَّذِينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِهِمْ ۚ قُلْ فَانْتَظِرُوا إِنِّي مَعَكُمْ مِنَ الْمُنْتَظِرِينَ﴿102﴾

اینها(مشرکان) چه میخواهند؟ چراازسلف خود درس نمیگیرند؟ ای محمد(ص)بگو شماها در انتظار عذاب و ما هم در انتظار نصرت و رحمت باشیم تا نتیجه را دریافت کنیم.

ثُمَّ نُنَجِّي رُسُلَنَا وَالَّذِينَ آمَنُوا ۚ كَذَٰلِكَ حَقًّا عَلَيْنَا نُنْجِ الْمُؤْمِنِينَ﴿103﴾

در نهایت ما پشت پیامبران خود را خالی نخواهیم کرد در آینده رسولان و پیروان آنها را از دست ظالمان و عذاب آسمانی نجات خواهیم داد و این موضوع یک اصل مسلم و خدشه ناپذیر و سنت الهی  است!

قُلْ يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنْ كُنْتُمْ فِي شَكٍّ مِنْ دِينِي فَلَا أَعْبُدُ الَّذِينَ تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَلَٰكِنْ أَعْبُدُ اللَّهَ الَّذِي يَتَوَفَّاكُمْ ۖ وَأُمِرْتُ أَنْ أَكُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ﴿104﴾ 

ای محمد(ص) به مردان مشرک و کافر بگو اگراز دین اسلام و حقانیت و رسالت من تردید دارید اطمینان داشته باشید من ذره ای از راه خود کوتاهی نخواهم کرد و غیر از خدای واحد چیز دیگری را عبادت نخواهم کرد من خدایی را پرستش میکنم که مرگ شماها در قبضه قدرت اوست و به من از جانب وی امر شده از مومنان باشم.

وَأَنْ أَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنِيفًا وَلَا تَكُونَنَّ مِنَ الْمُشْرِكِينَ﴿105﴾ 

و همچنین به من امر شده است پیرو و مطیع و استوار باشم و بر معبود برحق سجده کنم و از هر گونه شرک و راه مشرکین بری و دور باشم.

وَلَا تَدْعُ مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لَا يَنْفَعُكَ وَلَا يَضُرُّكَ ۖ فَإِنْ فَعَلْتَ فَإِنَّكَ إِذًا مِنَ الظَّالِمِينَ﴿106﴾ 

به من دستور داده شده غیر از الله واحدالاحد سایر موجودات فاقد تاثیرگذاری در خیر و شر هستند و بر من تکلیف است کسب خیرو نجات از شر را فقط از خدا طلب کنم و اگر خلاف این امریه عمل کنم راه ظالمان را گرفته ام.

وَإِنْ يَمْسَسْكَ اللَّهُ بِضُرٍّ فَلَا كَاشِفَ لَهُ إِلَّا هُوَ ۖ وَإِنْ يُرِدْكَ بِخَيْرٍ فَلَا رَادَّ لِفَضْلِهِ ۚ يُصِيبُ بِهِ مَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ ۚ وَهُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ﴿107﴾

اگر خداوند(ای رسول) به جهت آزمایش ضرری به شما برساند یا قصد رساندن خیری داشته باشد هیچ احدی توان جلوگیری و رد آنرا ندارد و خداوند هرکاری را (چه خیر و چه شر) بخواهد به کسی از بندگانش برساند، می رساند و او غفور و مهربان است.

قُلْ يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَكُمُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّكُمْ ۖ فَمَنِ اهْتَدَىٰ فَإِنَّمَا يَهْتَدِي لِنَفْسِهِ ۖ وَمَنْ ضَلَّ فَإِنَّمَا يَضِلُّ عَلَيْهَا ۖ وَمَا أَنَا عَلَيْكُمْ بِوَكِيلٍ﴿108﴾

(ای محمد ) به مردم بگو حق از جانب خداوند به شما اعلام شده است مانند: توحید و رسالت و معاد و قرآن و با شما اتمام حجت شده است دیگر خودتان مسئول هستید هر کس میخواهد راه هدایت را انتخاب کند یا طریق انحراف و گمراهی را ، آزاد است و من وکیل شما نیستم.

وَاتَّبِعْ مَا يُوحَىٰ إِلَيْكَ وَاصْبِرْ حَتَّىٰ يَحْكُمَ اللَّهُ ۚ وَهُوَ خَيْرُ الْحَاكِمِينَ﴿109﴾

ای (محمد) بدون چون و چرا از آنچه بر شما نازل شده است پیروی کن و در برابر گفتار و هیاهوی مخالفین مقاومت و صبر را پیشه و شکیبا باش حتی فرمان پیروزی از سوی خداوند صادر میشود.

** توضيــح آیـــات درس **

توضیح آیات 101 تا 103 : دراین سه آیه خداوند متعال به پیامبر اسلام (ص) میفرماید: به مشرکان بگو ضمن اینکه دین اجباری نیست ولی صلاح آنها این است با کفر زندگی نکنند و به اطراف خود و آسمانها و زمین بنگرند و ببینند و از اوضاع حیرت انگیز و نظام محکم آسمانها و زمین عبرت بگیرند و اگر اهل خرد و فکر باشند از عظمت آیات مشهود حق به قدرت و عظمت آفریدگار پی خواهند برد و در آیه 103 تاکید شده است خداوند پشت رسولان و مومنان را خالی نخواهد کرد و عاقبت و پیروزی ازآن اهل توحید است.

توضیح آیات 104 تا 107 : این چهار آیه حاوی 5 پیام قاطع و صریح پیامبر بزرگوار اسلام (ص)  خطاب به کافران  است:

1- به مشرکان بگو من راه شما را باطل و بت پرستی را جهل و غلط میدانم. 2- من فقط الله رب العالمین را پرستش میکنم همان پروردگـــاری که مرگ شماها در قبضه قدرت اوست 3- من در ماموریتم تابع دستور خداوند هستم و فقط برای او سجده میبرم. 4- فقط از او طلب استعانت و شفاء و پیروزی و نصرت میکنم . 5- این خط من است و از آن منحرف نخواهم شد اگر دنیا یکدست علیه من قیام کند من از راه و مسیر خود ذره ای کوتاهی نخواهم کرد چون یقین دارم خیر و شر و شکست و پیروزی و عزت وذلت و توفیق همه و همه به دست خداوند است.

توضیح آیات 108 و 109 : در این دو آیه به اهل کفر اتمام حجت شده که حقیقت تبیین و روشن شده است ، راه نور و ظلمت و حق و باطل وکفر و اسلام برای همگان تشریع گردیده هر کس آزاد است یکی از این دو راه را انتخاب کند وظیفه پیامبران ورهبران دینی تبیین راه راست و انتخاب به عهده افراد است. در آیه 109 و آخرین آیه سوره یونس ، پیامبر اسلام (ص) به اطاعت و پیروی صادقانه و صبر و شکیبایی توصیه شده و به وی وعده پیروزی  زود هنگام داده شده است.

**** نکــات و نتــایــج درس ****

1- اولین پیام درس دلسوزی و هشدار است. خداوند متعال در دو آیه 99 و 100 درس گذشته فرمود ایمان اختیاری است و در امر ابلاغ دین وظیفه پیامبران تبلیغ و ارشاد و اتمام حجت و تبیین راه است و انتخاب به عهده افراد است در آیه 101 خداوند متعال نمی­خواهد انسانها که عائله خداوند هستند با کفر زندگی کنند و با کفر بمیرند و به دوزخ بروند لذا از باب دلسوزی و تربیت به کفار میفرماید به آسمان و ستارگان و خورشید و ماه و زمین و نظم حاکم بر آنها دقت داشته باشید شاید از طریق آثار به مؤثر و از راه نظم به ناظم پی ببرید و خدا و خالق خود را بشناسید و با ایمان کسبی وبا عزت زندگی کنید.

2- پیام دوم درس حفظ مرز عقیده است. به پیامبر اسلام و یارانش امر اکید شده است مرز عقیده و حدود الهی و خط توحید را حفظ کنند و از هیاهو و مانور و تبلیعات سوء دشمن نهراسند و صابر و شکیبا و مقاوم و شجیع باشند ، پیروزی نهائی از آن خدا پرستان صادق و صابر است . انشاء الله ما هم در عقیده ثابت القدم و در زندگی مقاوم و صابر باشیم .

« وصلي الله تعالي علي سيدنا محمد و علي آله و اصحابه و من دعا بدعوته الي يوم الدين »

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group