«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

روز سه شنبه مورخ 14/ آبان /1392در ادامه کلاسهای هفتگی ماموستا ملا قادر قادری در مسجد قباء پاوه درس دویست و سي‌ و پنجم تفسیر قرآن کریم (درس ششم تفسیر سوره مبارکه هود) با موضوع آیات 50 الي 60 ارائه شد.

در ادامه ، درس مذکور جهت استفاده دوستداران و علاقمندان كلام الهي درج شده است

کـــلاس تفسیــــر قــرآن کــــریـــم توسط حاج ماموستا ملا قادر قادري

درس دویست و سي‌ و پنجم

درس ششم سوره مبارکه هود آیات 50 الی 60

** موضوع درس **

اشاره­ای به قسمتی از حیات حضرت هود (ع)

* ترجـــمه آيـــات *

وَإِلَىٰ عَادٍ أَخَاهُمْ هُودًا ۚ قَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ مَا لَكُمْ مِنْ إِلَٰهٍ غَيْرُهُ ۖ إِنْ أَنْتُمْ إِلَّا مُفْتَرُونَ﴿50﴾

ما به جهت اصلاح قوم عاد، هود برادرشان را مامور کردیم هود گفت: ای قوم من، خدائی را پرستش و عبادت کنید که خدایی جز او وجود ندارد شماها در انتخاب بت ها به عنوان خدا ، مسیر دروغ و افتراء را برگزیده اید.

يَا قَوْمِ لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا ۖ إِنْ أَجْرِيَ إِلَّا عَلَى الَّذِي فَطَرَنِي ۚ أَفَلَا تَعْقِلُونَ﴿51﴾

ای قوم ، من در قبال این دعوت و خدمت و ابلاغ رسالت پاداشی از شماها نمیخواهم. مزد من به عهده خداوندی است که مرا مبعوث فرموده است شما چرا از عقل خود استفاده نمی کنید؟

وَيَا قَوْمِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَيْهِ يُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَيْكُمْ مِدْرَارًا وَيَزِدْكُمْ قُوَّةً إِلَىٰ قُوَّتِكُمْ وَلَا تَتَوَلَّوْا مُجْرِمِينَ﴿52﴾

ای قوم من ، از خداوند طلب استغفار و توبه کنید تا نعمت الهی و باران رحمت فراوان بر شما نازل و موجب قوت و قدرت و رفاه بیشتری در زندگی شما گردد ادامه این نوع زندگی گنهکارانه و پشت کردن به برنامه حق الهی و ادامه زندگی مجرمانه شایسته شما نیست خواست من این است تجدیدنظر کنید.

قَالُوا يَا هُودُ مَا جِئْتَنَا بِبَيِّنَةٍ وَمَا نَحْنُ بِتَارِكِي آلِهَتِنَا عَنْ قَوْلِكَ وَمَا نَحْنُ لَكَ بِمُؤْمِنِينَ﴿53﴾

قوم هود در جواب دعوت دلسوزانه حضرت هود گفتند: ای هود دعوای شما دعوای بدون دلیل و برهان است و ما هرگزاز روش بت­پرستی خود عقب نشینی نخواهیم کرد و ایمان نخواهیم آورد.

إِنْ نَقُولُ إِلَّا اعْتَرَاكَ بَعْضُ آلِهَتِنَا بِسُوءٍ ۗ قَالَ إِنِّي أُشْهِدُ اللَّهَ وَاشْهَدُوا أَنِّي بَرِيءٌ مِمَّا تُشْرِكُونَ﴿54﴾

ما به این اصل معتقدیم خدایان ما در روحیه شما اثرمنفی گذاشته و شما را دچار خسارت فکری کرده و عقلت را ربوده­اند. حضرت هود فرمود: من خداوند را به شاهد میگیرم و شما هم شاهد باشید از راه و روش و عقیده شما متنفرم.

مِنْ دُونِهِ ۖ فَكِيدُونِي جَمِيعًا ثُمَّ لَا تُنْظِرُونِ﴿55﴾

من از عقیده و خدایان شما بیزارم همه شما جمع شوید و هرآنچه می توانید علیه من اقدام کنید من هیچ واهمه و ترسی ندارم هرچه می توانید انجام دهید.

إِنِّي تَوَكَّلْتُ عَلَى اللَّهِ رَبِّي وَرَبِّكُمْ ۚ مَا مِنْ دَابَّةٍ إِلَّا هُوَ آخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا ۚ إِنَّ رَبِّي عَلَىٰ صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ﴿56﴾

من (هود) بر الله الواحدالاحد که پروردگار من است توکل کرده­ام هیچ جاندار و جنبنده­ای نیست الاّ خداوند بر حیات او مسلط است و در هر لحظه بخواهد جلو حرکت او را میگیرد. راه خدای من درست و صحیح و مستقیم است.

فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقَدْ أَبْلَغْتُكُمْ مَا أُرْسِلْتُ بِهِ إِلَيْكُمْ ۚ وَيَسْتَخْلِفُ رَبِّي قَوْمًا غَيْرَكُمْ وَلَا تَضُرُّونَهُ شَيْئًا ۚ إِنَّ رَبِّي عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ حَفِيظٌ﴿57﴾

هدف من راهنمائی شماست اگر دعوت من در روحیه شما بی تاثیر باشد مهم نیست من به وظیفه خود عمل کرده­ام قطعاً عُمر شما کوتاه خواهد بود و خداوند در جای شما کسان دیگری را مستقر خواهد کرد و مخالفت شما هرگز به قدرت خداوند ضرری نخواهد رساند پروردگار من بر همه چیز مراقبت دارد.

وَلَمَّا جَاءَ أَمْرُنَا نَجَّيْنَا هُودًا وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ بِرَحْمَةٍ مِنَّا وَنَجَّيْنَاهُمْ مِنْ عَذَابٍ غَلِيظٍ﴿58﴾

هنگامی که فرمان نابودی قوم هود صادر شد هود و مومنین و پیروان هود را با رحمت خود از عذاب سخت الهی نجات دادیم.

وَتِلْكَ عَادٌ ۖ جَحَدُوا بِآيَاتِ رَبِّهِمْ وَعَصَوْا رُسُلَهُ وَاتَّبَعُوا أَمْرَ كُلِّ جَبَّارٍ عَنِيدٍ﴿59﴾

این عادیان بودند که از روی جهل پروردگار خود را انکار کردند و نسبت به رسولان خدا با عصیان و بغض و عناد برخورد نمودند و از هر دستور غیر توحیدی و خط شیطانی و ظالمانه عصر خود پیروی و اطاعت کردند.

وَأُتْبِعُوا فِي هَٰذِهِ الدُّنْيَا لَعْنَةً وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ ۗ أَلَا إِنَّ عَادًا كَفَرُوا رَبَّهُمْ ۗ أَلَا بُعْدًا لِعَادٍ قَوْمِ هُودٍ﴿60﴾

قوم عاد کاری کردند لعنت خداوند و عذاب الهی را در دنیا و آخرت نصیب خود نمودند همه بدانند قوم عاد در مقابل امر خدا و دعوت سفیران الهی ایستادند و از رحمت و خیر خداوند و راه سعادت خود را محروم کردند و در نهایت هلاک و نابود شدند.

** توضيــح آیـــات درس **

حضرت هود(ع) یکی از پیامبران و سفیران بزرگوار خداوند متعال است که خداوند متعال وی را برای نجات قوم عاد که در احقاف حد فاصل بین یمن و عُمان در جنوب شبه جزیـــره عربستــــان می زیستند مبعوث فرمود. قوم عاد از نظر جسمی تنومند و بلند قامت و از نظر فکری در امر شهر سازی وآبادانی و عمران و باغداری مشهور عصر خود بودند و خداوند از هر جهت به آنان نعمات فکری ، توان جسمی و رفاه در زندگی را عطا کرده و یک منطقه خوش آب و هوا را به آنان ارزانی داشته بود معهذا این قوم ، قدرشناس نعمات خداوند نبودند و به جای پرستش خداوند خالق آسمان و زمین با دست های خود بت هائی بی جان را ساخته بودند و آنها را پرستش میکردند .

خداوند متعال به جهت بیداری و ارشاد آنها حضرت هود را مامور فرمود و طبق دستور آسمانی«وَإِلَىٰ عَادٍ أَخَاهُمْ هُودًا ۚ قَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ مَا لَكُمْ مِنْ إِلَٰهٍ غَيْرُهُ » حضرت هود(ع) رسالت خود را تبلیغ کرد . هود (ع) فرمود: من وظیفه­ام دعوت و ارشاد است و از شما قوم و عشیره­ام درخواست تجدیدنظر را دارم و در این راستا اجر و مُزدی از شما نمیخواهم من عضو خانواده شما و دلسوزتـــــان هستم قوم هود در جواب وی گفتند: دعوای شما بدون دلیل است و ما حاضر به ترک راه و روش خود نیستیم و زبان به تهدید گشودند و علیه وی مطالب کذب و افتراء گفتند. حضرت هود فرمود: ای قوم از فهم و درک شما متاسفم من رسول و فرستاده خدا هستم آگاهانه صحبت میکنم سعی کنید از نعمت عقل خدادادی استفاده کنید. قوم هود به جای تجدیدنظر شروع به هیاهو کردند و در اطراف بت های خود جمع شدند و علیه حضرت هود شعار دادند و بد و بیراهه گفتند. جدال و مخالفت ادامه داشت زمانیکه خداوند امید را از ساکنین احقاف قطع کرد زمان برخورد فرا رسید اول به هود و کسانی که به وی ایمان آورده بودند اعلام شد منطقه را ترک کنند و سپس به فرموده آیه 16 سوره فصّلت خداوند با باد صرصر و شدید که یک هفته به صورت شبانه روزی ادامه داشت همه آنها را هلاک و نابود کرد. « فانا لله و انا الیه راجعون »

**** نکــات و نتــایــج درس ****

1- برنامه تمامی پیامبران دعوت به توحید و یگانه پرستی و ایجاد محبت بین افراد جامعه و حاکمیت عفت و صداقت و انصاف و دوری از انحراف فکری و اخلاقی و کذب و فساد و بداخلاقی بوده است ؛ معهذا جمعی مسیر و راه شیطان را درپیش گرفته و دنیای روشن را با جهل و پیروی از هوا و هوس به سر برده و از مسیر توحید منحرف و عمر خود را در خط شیطان به آخر برده­اند و این روند تا دنیا دنیاست ادامه دارد « فَمِنْهُمْ مُؤْمِن و مِنْهُمْ كَافِر »

2- خدمت بدون توقع مادی شعار تمامی رسولان خدا بوده است. خداوند متعال برای تمام داعیان دین و رهبران فکری جامعه این زمینه را فراهم کند تا رهبران دینی جامعه در زندگی نیازمند مادی دیگران نباشند تا بتوانند آنچه حق و حقیقت است بیان نمایند.

3- عصیان و گناه و ظلم و انجام کارهای زشت و عدم شکر نعمت و حرکت در خلاف فطرت انسانی و برنامه الهی مستوجب غضب الهی و انتقام دنیا و عذاب آخرت است و این جزو اعتقادات ماست و در قرنهای مختلف تجربه شده است. پس همه ما با زبان الکن بگوییم خداوندا به ما شعوری عطا فرما که شاکر نعمات حضرتت باشیم و راه توحید و اسلام را بر هر راه و روش و طریقی ترجیح دهیم ، تا در دنیا سربلند و در آخرت سعادتمند باشیم . انشاء الله.

« وصلي الله تعالي علي سيدنا محمد و علي آله و اصحابه و من دعا بدعوته الي يوم الدين »

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group