«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

روز سه شنبه مورخ 27/ خرداد /1393 در ادامه کلاسهای هفتگی ماموستا ملاقادر قادری در مسجد قباء پاوه درس دویست و شصت و یکم تفسیر قرآن کریم (درس سوم تفسیر سوره مبارکه حجر) با موضوع آیات 26 الي 44 ارائه شد.

در ادامه ، درس مذکور جهت استفاده دوستداران و علاقمندان كلام الهي درج شده است.

کــلاس تفسیـــر قــرآن کــــریـم توسط حاج ماموستا ملا قــادر قــــادري

درس دویست و شصت و یکم

درس سوم سوره مبارکه حجر آیات26 الی44

** موضوع درس **

1- بحث خلقت انسان و جن و موادی كه انسان و جن اوليه از آنها خلق و ايجاد شده اند

2- تکبـر و غرور سرچشمه همه بدبختیها

3- حدود سلطه شیطان و عدم سلطه وی بر عباد مخلص خــــــــــدا

4- دوزخ و فلسفه هفت باب در جهنم

* ترجـــمه تفصیلی آيـــات *

وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ مِنْ صَلْصَالٍ مِنْ حَمَإٍ مَسْنُونٍ﴿26﴾

به یقین ما انسان( آدم نسل اول) را از گِلی خشکیده آفریده ایم، گلی سیاه و بدبو که در اثر ماندنِ زیاد رنگ و بویش دگرگون شده بود. پس موجودی و کسی که اصلش از گل بدبو باشد نباید تکبر کند و خودخواه باشد.

وَالْجَانَّ خَلَقْنَاهُ مِنْ قَبْلُ مِنْ نَارِ السَّمُومِ﴿27﴾

و همچنین ما جن(نفر اول طایفه جن) را از آتش سوزان آفریده ایم پس اگر شیاطین از طایفه جن هستند و عجول و تندخواند مانند آتش، باید انسان که از خاک است مانند خاک، متواضع و آرام باشد.

وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلَائِكَةِ إِنِّي خَالِقٌ بَشَرًا مِنْ صَلْصَالٍ مِنْ حَمَإٍ مَسْنُونٍ﴿28﴾

ای محمد(ص) به یاد آور زمانی را که خداوند آدم را آفرید و به فرشتگان گفت: من انسانی را از گِل خشکیده و بدبوی آفریدم.

فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَنَفَخْتُ فِيهِ مِنْ رُوحِي فَقَعُوا لَهُ سَاجِدِينَ﴿29﴾

بعد از اینکه آدم خلق و آراسته شد و خداونـــد در آن روح و جان دمیـــد فرشتگان به او سجده تکریم و شادباش کردند.

فَسَجَدَ الْمَلَائِكَةُ كُلُّهُمْ أَجْمَعُونَ﴿30﴾

بله همه فرشتگان سجده تکریم کردند(نه پرستش) و کسی از آنان تخلف نکرد و امر خداوند را اطاعت کردند.

إِلَّا إِبْلِيسَ أَبَىٰ أَنْ يَكُونَ مَعَ السَّاجِدِينَ﴿31﴾

مگر تنها ابلیس ، این موجود خودخواه و مغرور و حسود که از سجده تکریم امتناع ورزید و با جمع فرشتگان مخالفت کرد و از امر الهی در تکریم به انسان سرپیچی نمود.

قَالَ يَا إِبْلِيسُ مَا لَكَ أَلَّا تَكُونَ مَعَ السَّاجِدِينَ﴿32﴾

خداوند متعال فرمود: ای ابلیس چرا با فرشتگان همراهی نکردید و به مخلوق مکرَّم من سجده نبردید و امر خالق خود را اجابت نکردید.

قَالَ لَمْ أَكُنْ لِأَسْجُدَ لِبَشَرٍ خَلَقْتَهُ مِنْ صَلْصَالٍ مِنْ حَمَإٍ مَسْنُونٍ﴿33﴾

ابلیس با بغض و کینه و قلبی آکنده از حسد گفت: من به موجودی که از خاک و گل خشکیده و بدبوی خلق شده باشد سجده نخواهم کرد عنصر خلقت من بهتر از عنصر خلقت آدم است من از آتش خلق شده ام و آدم از خاک.

قَالَ فَاخْرُجْ مِنْهَا فَإِنَّكَ رَجِيمٌ﴿34﴾

خداوند به ابلیس فرمود: از این جایگاه ارزشمنـــد و بهشت جاویـــدان و از زمره فرشتگان خارج شو از این لحظه به بعد شما مطرود و ذلیل و نفرین شده هستید.

وَإِنَّ عَلَيْكَ اللَّعْنَةَ إِلَىٰ يَوْمِ الدِّينِ﴿35﴾

به یقین شما از این لحظه به بعد تا روز قیامت ملعون و مطرود هستید.

قَالَ رَبِّ فَأَنْظِرْنِي إِلَىٰ يَوْمِ يُبْعَثُونَ﴿36﴾

ابلیس گفت: حالا نتیجه که اینچنین شد که من لعین و مطرود شدم الهی مرا تا روز قیامت مهلت بده تا زنده و باقی باشم و جبهه و خطوطی علیه اهل ایمان دایر کنم.

قَالَ فَإِنَّكَ مِنَ الْمُنْظَرِينَ﴿37﴾

خداوند به خواسته اش جواب مثبـت داد و فرمود : تو از مهلت یافتگانی، فعلاً تا وقت معیَّن باشید و این بقاء و ماندن در پشت آن حکمتی است مهم و قابل تعمق.

إِلَىٰ يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ﴿38﴾

تا وقت معلوم بمانید البته این ماندن حکمت است و آزمایش و جهت امتحان اهل ایمان.

قَالَ رَبِّ بِمَا أَغْوَيْتَنِي لَأُزَيِّنَنَّ لَهُمْ فِي الْأَرْضِ وَلَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ﴿39﴾

زمانی که شیطان قول مساعد را در جهت ماندن خود از خداوند متعال گرفت بی شرمانه گفت : ای خدا حالا که شما مرا به خاطر آدم ملعون و مطرود کردید من به صورت قطع ، برای فرزندان آدم کمین خواهم کرد و از گمراه کردن و به فساد کشاندن و ایجاد فاصله آنها با خدا دریغ نخواهم کرد و آنان را گمراه خواهم نمود .

إِلَّا عِبَادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصِينَ﴿40﴾

مگر عبدان خالص و مومنان صادق تو که من توانایی نفوذ در آنها را ندارم.

قَالَ هَٰذَا صِرَاطٌ عَلَيَّ مُسْتَقِيمٌ﴿41﴾

خداوند فرمود: این راه راست و طریق ترسیم شده من طریق ایمان و توحید است که هر کس در این راه وارد شود این راه به خدا و بهشت منتهی میشود.

إِنَّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ إِلَّا مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْغَاوِينَ ﴿42﴾

بي گمان شما بر عباد و بندگان مخلص و راستین من هرگز تسلط نخواهید داشت مگر افراد گمراه و منحرفی که به جای راه خدا راه شیطان را انتخاب کرده اند.

وَإِنَّ جَهَنَّمَ لَمَوْعِدُهُمْ أَجْمَعِينَ ﴿43﴾

بی گمان جهنم میعادگاه شیطان و پیروان اوست.

لَهَا سَبْعَةُ أَبْوَابٍ لِكُلِّ بَابٍ مِنْهُمْ جُزْءٌ مَقْسُومٌ﴿44﴾

دوزخ هفت باب و درب دارد این هفت درب برای هفت گروه از پیروان شیطان و مجرمان است که هر گروهی از یکی از این هفت درب وارد میشوند.

**** نکــات و نتــایــج درس ****

توضیح آیات 26 تا 35 : در این ده آیه خداوند متعال به چند اصل مهم که هریک از آنها نشانه عظمت و قدرت و حکمت الهی اند اشاره فرموده است از جمله میفرماید: من اصل انسان را از خاک خشکیده سیاه شده صاحب بو خلق کرده­ام و اصل و آغاز جن را قبل از انسان از ماده آتش سوزان و شدید خلق و ایجاد نموده­ام. ما مسلمانان از حیث عقیده به هر دو روند و عمل و خلق و ایجاد ، ایمان داریم و از کُنه و نحوه خلقت آنها اطلاع نداریم.

سپس میفرماید: این انسان اولی را منظم و مرتب و شکیل کردیم و با عظمت و قدرت خود در آن جان دمیدیم و جایگاه و مقامی به وی دادیم تا حدِّی که فرشتگان بر وی سجده تعظیم و تکریم کردند (نه سجده عبادت و پرستش ) مگر ابلیس و شیطان متکبر و مغرور که حاضر به تعظیم و تکریم برای آدم نشد و زمانیکه از او سوال شد چرا از جمع ملائکه خود را جدا کردید و حاضر به سجده و تکریم نشدید؟ از روی غرور و تکبر گفت: من بر موجودی (آدم) که ماده خلقت وی خاک باشد سجده نخواهم کرد زیرا ماده خلقت من آتش است و من از او بهتر و مهمتـرهستم.

سپس خداوند متعال در آیه 34 و 35 شیطان را تنبیه نمود و در برابر سرپیچی وی از دستور خداوند او را از بهشت یا آسمانها و یا از زمره ملائکه با امر « فَاخْرُجْ مِنْهَا فَإِنَّكَ رَجِيمٌ » اخراج و طرد و مورد نفرین و لعن خود قرار داد.

توضیح آیات 36 تا 42 : در این هفت آیه خداوند متعال به مجادله ابلیس و راه و خط و برنامه این موجود رانده شده اشاره دارد و راه خود و جایگاه عبدان صالح خود را نیز معرفی کرده است.

از جمله : شیطان بی شرمانه به خداوند متعال گفت: الهی مرا مهلت ده تا روز قیامت. خداوند به خواسته اش جواب مثبت داد و فرمود: فعلاً تا زمان مورد نظر خودم بمان. سپس شیطان گفت: حالا که به خاطر آدم ، مطرود و منفور و رجیم شدم ؛ یا ربّ در حضورت اعلام میکنم و تو شاهد باش از این لحظه تا روزی که در روی کره خاکی حیات دارم از انحراف و گمراه کردن و فریب دادن و تشویق نمودن بنی آدم به راه خود کوتاهی نخواهم کرد و تا حدِّ توانم نسل آدم را فریب خواهم داد مگر عبدان مخلص و مومن تو که من توانِ نفوذ در آنها را در جهت انحرافشان ندارم.

در آیه 42 خداوند متعال راه خود را ترسیم و اعلام فرموده است: این راه من است هرکس در طریق من حرکت کند راهش منتهی به سعادت و بهشت است و شما ای لعین هرگز بر بندگان صادق و مخلص من موفق نخواهید شد.

توضیح آیات 43 و 44 : در این دو آیه خداوند متعال شیطان و پیروان شیطان را به جهنم تهدید کرده است و میفرماید: جهنم دارای هفت باب و در است و از هر دری جمع خاصی وارد میشوند و هرکس در راه خدا و رسول حرکت نکند مسیرش جهنم و دوزخ است. خداوند ما را از جهنم و عذاب آن مصون بدارد. انشاءالله

در خاتمه چند نکته را قابل ذکر می دانم :

الف) ظاهراً شیطان در اصل از ملائکه بوده است ولی غرور و خودخواهی او را از رحمت الهی بَری و مطرود و ملعون کرد.

ب) حسب مفاد حدیث شریف آدم از خاک و جن از آتش و ملائکه از نور خلق شده­اند ما به این تقسیمات و فرموده خدا و رسول ایمان داریم و از کُنِه موضوع سوال نداریم.

ج) خداوند متعال برای جهنم 7 باب و درب ایجاد و دایر کرده است که از هر درب گروهی وارد میشوند برای نمونه : «جهنم» محل ورود گناهکاران مسلمان ؛ « سعیر» محل ورود یهود ؛ « لَظی » محل ورود مسیحیان ؛ « حُطَمَه » محل ورود خوشید و ستاره پرستان ؛ « سَقَر» محل ورود مجوس و زردشتیان ؛ « جحیم » محل ورود مشرکین و « هاویه » محل ورود منافقین است.

اللهم احفظنا و بعِّدنا من عذاب جهنم یا رب العالمین

« وصلي الله تعالي علي سيدنا محمد و علي آله و اصحابه و من دعا بدعوته الي يوم الدين »

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group