«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

روز سه شنبه مورخ 11/ شهریور /1393 در ادامه کلاسهای هفتگی ماموستا ملاقادر قادری در مسجد قباء پاوه درس دویست و شصت و چهارم تفسیر قرآن کریم (درس ششم تفسیر سوره مبارکه حجر) با موضوع آیات 85 الي 99 ارائه شد.

در ادامه ، درس مذکور جهت استفاده دوستداران و علاقمندان كلام الهي درج شده است.

کــلاس تفسیـــر قــرآن کــــریـم توسط حاج ماموستا ملا قــادر قــــادري

درس دویست و شصت و چهارم

درس ششم سوره مبارکه حجر آیات 85 الی 99

** موضوع درس **

1- اسلام و قرآن حق اند و خلاف آنها باطل

2- آمدن قیامت حتمی و قطعی است

3- رهبر دین و مسئول جامعه در هر حال باید اهل عفو و گذشت و برخوردش حکیمانه باشد.

4- ثروت دنیا در برابر دین و قرآن قابل مقایسه نیست

5- برای رهبری جامعه تحمُّل مطالب دشمن سخت و طاقت فرساست.ولی باید قبول کند

6- برای هر فرد مومن بخصوص رهبر دین ذکر و تسبیح و نماز و نیایش و سجده و عبادت عامل تقویت روح و وسیله دفاع و ایستادگی در برابر دشمن اند.

* ترجـــمه تفصیلی آيـــات *

وَمَا خَلَقْنَا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَمَا بَيْنَهُمَا إِلَّا بِالْحَقِّ ۗ وَإِنَّ السَّاعَةَ لَآتِيَةٌ ۖ فَاصْفَحِ الصَّفْحَ الْجَمِيلَ﴿85﴾

ما (خداوند عظیم) آسمانها و زمین و آنچه را که در آسمانها و زمین است بدون برنامه خلق نکرده ایم. همه و همه طی برنامه منظم و حق و همراه حقیقت و کمال و آینده نگری خلق شده­اند . به درستی روز قیامت آمدنی است پس ای رسول ما، تکذیب و لجاجت کافران شما را مأیوس نکند صبر و متانت داشته باش و با برخورد مناسب با آنها برخورد کن.

إِنَّ رَبَّكَ هُوَ الْخَلَّاقُ الْعَلِيمُ﴿86﴾

به حقیقت پروردگار تو خلاّق و ایجاد کننده آشکار و پنهان و علیم و حکیم است.

وَلَقَدْ آتَيْنَاكَ سَبْعًا مِنَ الْمَثَانِي وَالْقُرْآنَ الْعَظِيمَ﴿87﴾

و به درستی ما ( ای محمد(ص) شما را دوست داریم) نشانه دوستی ما عطاء و دادن و بخشیدن فاتحه­الکتاب«سوره فاتحه» و قرآن عظیم است.

لَا تَمُدَّنَّ عَيْنَيْكَ إِلَىٰ مَا مَتَّعْنَا بِهِ أَزْوَاجًا مِنْهُمْ وَلَا تَحْزَنْ عَلَيْهِمْ وَاخْفِضْ جَنَاحَكَ لِلْمُؤْمِنِينَ﴿88﴾

ای پیامبر به ظاهرِ زندگی و متاع کفار توجه مکن و چشم مَدوز و بر کفرشان محزون مباش و نسبت به مومنان بال مهر و عنایت و محبت خویش را بیشتر کن و با تواضع هرچه بیشتر با آنان صحبت نما.

وَقُلْ إِنِّي أَنَا النَّذِيرُ الْمُبِينُ﴿89﴾

بگو به مردم من پیامبر هستم مأموریت من هشدار و خیرخواهی به مردم است.

كَمَا أَنْزَلْنَا عَلَى الْمُقْتَسِمِينَ﴿90﴾

ما عذاب خود را بر کافران نازل میکنیم همچنانکه بر منقسمین قرآن که میگفتند: به قسمتی از قرآن ایمان داریم و به قسمتی ایمان نداریم اینها هم کافراند و هم مورد غضب الهی.

الَّذِينَ جَعَلُوا الْقُرْآنَ عِضِينَ﴿91﴾

منقسمین قرآن کسانی هستند که نسبت به قرآن و دین خدا تفسیر و توجیه غیر پسندی دارند بعضی از آیات و احکام را قبول و بعضی را قبول ندارند

فَوَرَبِّكَ لَنَسْأَلَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ﴿92﴾

پس مطمئن باش و قسم به پروردگارت ما همه آنان را مورد سوال و مواخذه قرار خواهیم داد.

عَمَّا كَانُوا يَعْمَلُونَ﴿93﴾

و از همه آنچه انجام داده اند بازخواست خواهیم کرد.

فَاصْدَعْ بِمَا تُؤْمَرُ وَأَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِكِينَ﴿94﴾

( پس ترس و واهمه نداشته باشید ما پشتیبان شما هستیم ) بر آنچه مأموریت داری آشکار کن و نسبت به توطئه مشرکین ترسی بر دل راه نده و از کفار و مشرکین روی بگردان

إِنَّا كَفَيْنَاكَ الْمُسْتَهْزِئِينَ﴿95﴾

ما شر بدکاران کفر پیشه را از شما دور می سازیم.

الَّذِينَ يَجْعَلُونَ مَعَ اللَّهِ إِلَٰهًا آخَرَ ۚ فَسَوْفَ يَعْلَمُونَ﴿96﴾

این گروه بدکار کفر پیشه کسانی هستند که برای خداوند شریک قائل اند و در آینده به حساب آنها خواهیم رسید و آنان به اشتباه خود پَی خواهند بردنانآآ

وَلَقَدْ نَعْلَمُ أَنَّكَ يَضِيقُ صَدْرُكَ بِمَا يَقُولُونَ﴿97﴾

ما قطعاً درد شما را درک می کنیم و میدانیم آنان دلت را به درد آورده اند و روحت را آزار می دهند.

فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ وَكُنْ مِنَ السَّاجِدِينَ﴿98﴾

پس به عنوان آخرین توصیه سخنان مخالفین تو را اندوهگین و ناراحت نکند و به جهت تقویت روح و پیشبرد کار و مقاومت در برابر دروغ و آزار آنها خداوند را تسبیح ، حمد ، سپاس و ستایش کن و نماز بخوان و از اهل سجده و اهل عبادت باش.

وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتَّىٰ يَأْتِيَكَ الْيَقِينُ﴿99﴾

وپروردگارت را عبادت کن تا لحظه آخر حیاتت.

**** نکــات و نتــایــج درس ****

توضیح آیات 85 و 86 : در آیه 85 خداوند متعال به موضوع حق و باطل و عدل و ظلم اشاره فرموده است و میفرماید: هلاک و نابودی ملت های ظالم و اقوام منحرف (مانند قوم هود و صالح و شعیب) به این دلیل بوده است که خداوند متعال آسمان و زمین و هر آنچه در آسمان و زمین است را بر حق و عدالت، خلق و استوار نموده و آنها خلاف برنامه خداوند عمل کردند و به جای پیروی از حق و اجرای عدالت در مسیر ظلم و انحرافات حرکت و زندگی کردند و به جایی رسیدند که بقاء آنها ضرر جدی بود برای افراد جامعه و داشتند جامعه را با عمل خود تهدید میکردند. لذا امر به نابودی آنها صادر شد و سپس به صورت صریح و قطعی میفرماید : وقوع قیامت حتمی است و افراد منحرف همه و همه در دادگاه الهی حاضر می شوند و در آخر آیه خطاب به پیامبر اسلام آمده « فَاصْفَحِ الصَّفْحَ الْجَمِيلَ » یعنی علی رغم حرکت ناجوانمردانه دشمنان و آزار آنها ، باز شما سعی نمائید با حکمت و بزرگواری و جمیل و زیبــا برخورد کنید چون شما رهبر و راهنمای جامعه هستید و رهبر باید اهل گذشت و متانت وعفو باشد. و به عنوان تأکید در این خصوص میفرماید: من که خالق و پروردگار مردم هستم و از اعمال و کردار خوب و بد آنها کاملاً آگاهم، معهذا حتی با مخالفان خود با صبر و حکمت برخورد میکنم و نسبت به آنها رحیم و رحمان و غفورم. پس هرکسی در جامعه گوشه ای از این دنیا به وی واگذارشده است باید به آن اندازه صبور و رحیم و باگذشت باشد.

توضیح آیات 87 تا 89 : در این سه آیه خداوند متعال مجدداً پیامبر بزرگوار اسلام را مورد خطاب قرار داده و او را دلگرمی میدهد و می فرماید: من به شما قرآن کریم را که بزرگترین نعمت عظمای الهی است و سوره مبارکه حمد را که 7 آیه دارد و روزانه حداقل 17 بار آنرا تکرار می کنید، عطا کرده ام که با هیچ چیزی در دنیا قابل مقایسه نیستند پس چشمانت را به مادّه و مادّه پرستان و ثروت کافران و دنیا پرستان که به آنها مال و ثروت و زن و امکانات مالی بخشیده ام میفکن و به آنان منگر و نسبت به ثروت و انحراف فکری و بیراهه رفتن آنها محزون و مأیوس مباش و هرگز در برابر قدرت مادّی و به خاطر ثروتی که دارند نسبت به آنان تواضع نشان ندهید « وَاخْفِضْ جَنَاحَكَ لِلْمُؤْمِنِينَ » راه توفیق شما در این است بالهای محبت و تواضع و احترام را در برابر مومنین فرود آوری زیرا در روز مبادا فقط مومنین هستند که حامی و دلسوز و همراه و دعاگو و در پشت سر شما خواهند ایستاد و تأکید میکنم در هر حال در برابر دشمن ضعف و ترس به خود راه ندهید و از هیاهو و مانور آنان نهراسید و به صورت صریح و شجیعانه بگو من مأمور اصلاح شما هستم و وظیفه من انذار و بشارت است و به شما میگویم راه صحیح و درست فقط راه خدا و قرآن است و سایر راهها بیراهه و راه شیطان اند.

توضیح آیات 90 و 91 : در این دو آیه اسلام بعنوان یک دین تفکیک ناپذیر معرفی شده است که کل برنامه آن یک دستور و یک منهج است و تفکیک پذیر و قابل تقسیم نیست و اعلام شده که خداوند فکر التقاطی را قبول ندارد، و سپس هشدار میدهد که اگر مشرکان مکه کوتاه نیایند همچنانکه منقسمین قرآن می­گفتند: قسمتی از قرآن را قبول داریم و قسمت دیگر را قبول نداریم و معتقد بودند بخشی از قرآن قابل اجرا نیست به خاطر این تقسیم قرآن و عدم باور به نصفی از قرآن ما با آنها برخورد کردیم، قطعاً با مخالفین کل قرآن نیز برخورد خواهیم نمود و عذاب خود را بر آنان نازل خواهیم کرد.

توضیح آیات 92 تا 99 : در این هفت آیه شاهد هفت امر مهم و سرنوشت ساز هستیم :

1- اتیان به قسم از سوی خداوند متعال به لحاظ اهمیت موضوع و اثبات این اصل که تمامی افراد در برابر اعمالشان محاکمه و مواخذه خواهند شد

2- ای محمد(ص) دعوت و مأموریتت را آشکار کن و از مخفیگاه خارج شو

3- در برابر مشرکان قیام کن، من از شما پشتیبانی و محافظت خواهم کرد

4- ای رسول من درد وناراحتی درونی شما را کاملاً درک میکنم شما هم انسان هستید و هر انسانی در برابر دروغ و بدگوئی و بی انصافی و ظلم دیگران متأثر خواهد شد با این وصف در برابر مخالفان مقاومت داشته باش و صبر کن

5- برای تقویت درونت خداوند را تسبیح و حمدکن و زیاد کلمه سبحان الله و الحمدلله را تکرار کن این کلمات قرص مسکِّن و نشاط آور و فرح بخش درون و محوکننده ناراحتی و غم درون اند.

6-نماز بخوان و برای خالقت سجده کن و سعی کن سجده ات طولانی باشد زیرا نزدیک ترین راه تماس با خداوند در وقت سجده است. 7- عبادت مدام انجام بده و در انجام عبادت روزی و فصلی و وقتی نباش و عبادت خداوند را تا لحظه مرگ ادامه بده.

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی

« وصلي الله تعالي علي سيدنا محمد و علي آله و اصحابه و من دعا بدعوته الي يوم الدين »

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group