«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

روز پنجشنه مورخ 3/ مرداد /1392 (در ايام ماه مبارك رمضان اين كلاسها روزهاي پنجشنبه برگزار ميشود) در ادامه کلاسهای هفتگی ماموستا ملا قادر قادری در مسجد قباء پاوه درس دویست و بيست و هفتم از سلسله درسهاي تاريخ ،‌سيره ، قصص ، وصايا ، عقيده و اخلاق (درس سيزدهم اخلاق اسلامي « پیام رمضان به برادران و خواهران مسلمان و روزه دار ») ارائه شد.

در ادامه ، درس مذکور جهت استفاده دوستداران و علاقمندان مباحث ديني درج شده است .

مجموعه درسهای ارائه شده پیرامون اخلاق اسلامي

توســـط حــاج ماموستا ملا قادر قادري

درس دويست و بيست و هفتم از كلاسهاي هفتگي مسجد قباء‌ پاوه

درس  سيزدهم « اخــلاق اسلامي »

* وَإِنَّكَ لَعَلَىٰ خُلُقٍ عَظِيمٍ *

( قسم به نون و قلم و قسم به خدا ، تو ای محمد(ص) از اخلاق عظیم و شمایل نیکو و فضایل پسندیده برخوردارید )

* موضوع درس*

پیام رمضان به برادران و خواهران مسلمان و روزه دار

مقـدمه :

آنچه مسلم است در هرروز، هفته ، ماه و فصل و سال برای انسانها پیامی وجود دارد و لازم است انسانها به آن توجه کنند. درحدیث نبوی است « در هر صبحی منادیی از غیب ندا می زند ای مردم من روز جدیدی هستم با دیروز و فردا متفاوت میباشم ، دیروز رفت و فردا هنوز مجهول است سعی کنید خوب عمل کنید »  دوستان عزیز روزهای طولانی بهار و تابستان برای انسانهای مسلمان این پیام را دارندکه ای مسلمان روزهای طولانی را تنها با گردش و خواب و بازی سپری نکنید ای مسلمان در ساعات طولانی دو فصل بهار و تابستان عبادت و خداپرستی و احسان به خلق را فراموش نکنید. و پیام پاییز و زمستان این است که ای مسلمان عزیز شبهای طولانی پاییز و زمستان را با شب نشینی بی خیر و تماشای فیلم های سرگرم کننده و مسائل غیر مفید برای دین و دنیا سپری ننمائید حیف است و فردا از شما سوال خواهد شد که وقت گرانبهای عمر خویش را چگونه سپری کردید؟ باید در محضر خداوند جوابگو باشید.

با ذکر این مقدمه به عرض می رسد ماه مبارک رمضان و قرآن کریم نازل شده در رمضان پیام خاصی برای برادران و خواهران مسلمان روزه دار دارند و در این درس به قسمتی از این پیامها اشاره میکنم امید است پیام رمضان مورد توجه عزیزان حاضر قرار گیرد. 

« اصل پیام ها و نکات و نتایج درس »

ا- پیــام اول رمضـــان به برادران و خواهران مسلمان و روزه دار : ای عزیزان روزه­دار از اینکه از من به عنوان رمضان استقبال­­­کردید ممنونم خداوند در قیامت به شما پاداش چندین برابر عطا فرماید. ولی­ با اجازه خودتان خواهش و درخواستی دارم به آن توجه فرمایید من چند روز دیگر از میان شما خواهم رفت سال دیگر باز میآیم شاید بعضی ازشما نباشید به خاطر اینکه پشیمان نشوید مقتضی است در ایام باقیمانده رمضان ، اوقات خود را با نماز و ذکر و تلاوت قرآن و حفظ شئونات دین سپری نمایید  واجازه ندهید در منزل ، دکان و محل کار شما در رمضان غیر از صدای قرآن ، صدای دیگری شنیده شود.

2- پیام دوم توصیه به توبــه است : عزیزان روزه دار ، برادر و خواهر مسلمان ؛ رمضان ماه توبه و پشیمانی و تجدیدنظر و تجدید پیمان با خدای متعال است. خدای متعال میفرماید : « قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَىٰ أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا ۚ إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ » (بگو ؛ ای بندگان من­که بر خود اسراف و ستم کرده‌اید! از رحمت خداوند نومید نشویــدکه خدا همه گناهان را می‌آمرزد ، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است ) لذا فرصت را از دست ندهید ، پرونده خود را پاک کنید و قلب خود را منور نمایید . در حدیث است « یا عِبَادِي إِنَّكُمْ تُخْطِئُونَ بِاللَّيْلِ وَالنَّهَارِ وَأَنَا أَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا فَاسْتَغْفِرُونِي أَغْفِرْ لَكُمْ» ( ای بندگان خدا ما ناظر هستیم شما در شب و روز مرتکب گناه و عصیان می شوید توبه کنید و پشیمان شوید ما هم توبه شما را قبول می کنیم ) پس عزیزان در ماه توبه به سوی خدای غفور برگردید.

3- پیام سوم ، پیام قرآن کریم است به اهل ایمان و اهل صیام و اهل قیام : قرآن کریم به روزه داران سه پیام دارد: 1- قرآن را فراموش نکنید آنرا با دقت بخوانید و در حد امکان آیاتی را از قرآن حفظ کنید و در قلب خود نگهدارید و با نگهداری آیات قرآن کریم در درون خود قلب خویش را منور و روشن کنید 2- به مفاد آیات قرآن و عمل به دستورات آن توجه داشته باشید ؛ تنها تلاوت کافی نیست 3- به قرآن کریم به عنوان منهج حیات احترام بگذارید و قرآن را در اداره و خانه و بازار ترویج دهید تا در قیامت سربلند و در دنیا با عزت زندگی کنید . 

4- پیام چهارم رمضان خطاب به والدین است : ای پدران و مادران روزه دار بر شما تکلیف الهی است فرزندان خود را رمضانی و قرآنی تربیت کنید لازم است فرهنگ روزه را به آنان تمرین دهید ، در وقت نماز فرزندان خود را به مسجد ببرید ، عظمت خداوند و قرآن و اسلام و برکت مسجد و شرافت نماز و کرامت رمضان و برادری مسلمانان را عملاً به آنان بیاموزید ، قرآن را به آنان تعلیم دهید تا قرآن در قلب آنها مستقر شود و شیطان توان نفوذ به قلب آنان را نداشته باشد و بعد از نمازهایتان برای صحت و سلامتی و در راه خدا حرکت کردن فرزندانتان دعا کنید

5- پیام پنجم رمضان خطاب به زنان مسلمان است : تقاضا و درخواست رمضان از زنان مومن و مسلمان این است پوشش و حجاب اسلامی را رعایت کنید با شوهران خود هماهنگ و در روزهای رمضان به خاطر خداوند صبرتان را بیشتر کنید . در روزهای رمضان اگر کار ضروری نداشته باشید از منزل خارج نشوید اگر می توانید بیشتر قرآن بخوانید و اگر ممکن نشد بخوابید زیرا خواب مانند نماز و روزه سنت اجر و ثواب دارد و عبادت است ، سعی کنید زبان و گوش خود را از غیبت حفظ کنید در نماز جماعت و نماز تراویح و جلسات ذکر و موعظه و قرآن شرکت کنید . در قیامت تنها عمل صالح است شما را از عذاب خدا نجات می دهد شما هم برای خودتان بکوشید و عمل کنید تا در قبر و میدان محشر آه و حسرت نکشید .

« ربنا تقبل منا انک انت السمیع العلیم و اجعلنا من عتقاء شهر رمضان العظیم »

« وَ   صَلَّی   اللَّهُ   عَلَی  سَیِّدِنا و مولانا مُحَمَّدٍ و علی آلِه الطَّاهِرینَ و صَحْبِهِ الْمُجَاهِدِین »

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group