«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه
«ماموستا» پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه

تفسیر قــــرآن كـــريم  توسط  ماموستا ملا قادر قادری امام جمعه پاوه

درس شصت و سوم

درس هفتم سوره مبارکه آل عمران     آیات 35 الــی 42  

مورخه 12/3/88   

***** موضوع درس *****

1- چگونگی تولد حضرت مریم « ع»

2- ولادت حضرت یحیی

3- فکر و تعمق در اراده خداوند متعال

***** ترجمه اجمالی آيات *****

إِذْ قَالَتِ امْرَأَةُ عِمْرَانَ رَبِّ إِنِّي نَذَرْتُ لَكَ مَا فِي بَطْنِي مُحَرَّرًا فَتَقَبَّلْ مِنِّي إِنَّكَ أَنْتَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ (٣٥)

آنگاه که زن عمران  گفت : پروردگارا آنچه در شکم دارم ، نذر تو کردم تا آزاد از هر قید باشد پس از من بپذیر که تو شنوای دانایی

فَلَمَّا وَضَعَتْهَا قَالَتْ رَبِّ إِنِّي وَضَعْتُهَا أُنْثَى وَاللَّهُ أَعْلَمُ بِمَا وَضَعَتْ وَلَيْسَ الذَّكَرُ كَالأنْثَى وَإِنِّي سَمَّيْتُهَا مَرْيَمَ وَإِنِّي أُعِيذُهَا بِكَ وَذُرِّيَّتَهَا مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ (٣٦)

پس چون فرزندش را بزاد گفت : پروردگارا هر آینه من دختر زاده ام و خدا به آنچه او زایید ، داناتر است و پسر مانند دختر نیست و من نامش را مریم نهادم و هر آینه من ، او و نسل  وی را از شر شیطان ملعون در پناه تو می کنم .

فَتَقَبَّلَهَا رَبُّهَا بِقَبُولٍ حَسَنٍ وَأَنْبَتَهَا نَبَاتًا حَسَنًا وَكَفَّلَهَا زَكَرِيَّا كُلَّمَا دَخَلَ عَلَيْهَا زَكَرِيَّا الْمِحْرَابَ وَجَدَ عِنْدَهَا رِزْقًا قَالَ يَا مَرْيَمُ أَنَّى لَكِ هَذَا قَالَتْ هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَرْزُقُ مَنْ يَشَاءُ بِغَيْرِ حِسَابٍ (٣٧)

پس پروردگار مریم را قبول کرد قبولی نیک و بالنده ساخت او را بالیدنی نیک و زکریا را به سرپرستی او گماشت . هر بار که زکریادر محراب  بر او وارد می شد نز د او خوراکی می یافت .  گفت : ای مریم این از کجا برای تو آمده است ؟ مریم در پاسخ گفت : این از نزد خداوند است . خدا به هر کس بخواهد ، بی حساب روزی می بخشد .

هُنَالِكَ دَعَا زَكَرِيَّا رَبَّهُ قَالَ رَبِّ هَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إِنَّكَ سَمِيعُ الدُّعَاءِ (٣٨)

آنجا بود که زکریا به درگاه پروردگارش دعا کرد و گفت : پروردگارا به من از نزد خود فرزندی پاک و پسندیده عطا کن که تو شنوای دعایی .

فَنَادَتْهُ الْمَلائِكَةُ وَهُوَ قَائِمٌ يُصَلِّي فِي الْمِحْرَابِ أَنَّ اللَّهَ يُبَشِّرُكَ بِيَحْيَى مُصَدِّقًا بِكَلِمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَسَيِّدًا وَحَصُورًا وَنَبِيًّا مِنَ الصَّالِحِينَ (٣٩)

آنگاه در حالی که در محراب نماز ایستاده بود فرشتگان ندایش دادند که خداوند تو را به تولد یحیی مژده می دهد که تصدیق کننده کلمه ای است از جانب الله و همچنین یحیی سرور است و پرهیزنده .

قَالَ رَبِّ أَنَّى يَكُونُ لِي غُلامٌ وَقَدْ بَلَغَنِيَ الْكِبَرُ وَامْرَأَتِي عَاقِرٌ قَالَ كَذَلِكَ اللَّهُ يَفْعَلُ مَا يَشَاءُ (٤٠)

زکریا گفت : پروردگارا چگونه مرا پسری باشد در حالی که پیری ام بالا گرفته است و زنم نازا پروردگار متعال گفت : همچنین است خدا هرچه بخواهد می کند .

قَالَ رَبِّ اجْعَلْ لِي آيَةً قَالَ آيَتُكَ أَلا تُكَلِّمَ النَّاسَ ثَلاثَةَ أَيَّامٍ إِلا رَمْزًا وَاذْكُرْ رَبَّكَ كَثِيرًا وَسَبِّحْ بِالْعَشِيِّ وَالإبْكَارِ (٤١)

زکریا گفت : پروردگارا برای من نشانه ای قرار ده . فرمود : نشانه ات این است که سه روز نمی توانی  با مردم سخن گویی جز به رمز و پروردگارت را بسیار یاد کن و شامگاهان و بامدادان او را تسبیح گوی .

وَإِذْ قَالَتِ الْمَلائِكَةُ يَا مَرْيَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَاكِ وَطَهَّرَكِ وَاصْطَفَاكِ عَلَى نِسَاءِ الْعَالَمِينَ (٤٢)

و یاد کن هنگامی را که  فرشتگان گفتند : ای مریم خداوند تو را بر گزیده و پاک ساخته و تو را بر زنان جهان برگزیده  .

***** توضیح درس *****

مجموع هفت آیه فوق در خصوص تولد حضرت مریم و وقایعی است که در خصوص ولادت و تربیت و حضور وی به عنوان خدمه بیت المقدس و بعضی از علائم مهم که همگی نشان دهنده جایگاه مریم « علیها السلام » است.

اصل حادثه بدین شرح است : در بنی اسرائیل دو خواهر به نامهای حنه و اشیاع بودنــد . عمـران حنّه را به همسری خود انتخاب کرد و سالها گذشت حنه فرزندی نداشت و بعد از دعاهای مکرر حنه خانم حامله شد و از خوشحالی در زمین جای خود را نمی دید و پیش خدای خود نذر کرد اگر حملش پسر باشد او را خادم بیت المقدس خواهد کرد . زمانی که وضع حمل نمود حنه خانم مشاهده کرد مولود دختر است و خیلی متاثر و ناراحـت شد که فرزندش دختر است چون حسب عرف حاکم دختر نمی توانست خادم بیت المقدس شود.

سپس فرزند خود را مریم نام گذاشتند (معنی مریم یعنی زن پرهیزکار ) و برای مریم و فرزندان وی دعای خیر کرد و زمانی که بزرگ شد حضرت زکریا « ع» فرمود : خداوند برای اولین بار اجازه داده است دخـتر مـی توانـــد خـادم مسجد الاقصی شود .

خانواده عمران بخصوص مادر مریم خیلی خوشحال و او را تسلیم حضرت زکریا شوهر خاله مریم  کردنــد تا او را تعلیم و تربیـت دهــد و شیوه خدمتگزاری به توحیدیان را به وی بیاموزد و حجره ای در اختیارش گذاشت و هر زمان پیش مریم می رفت  غذاها و میوه های تـازه در حـجره و محرابش بود زکریـا خیلی تعجب می کرد و از مریم ماجرا را می پرسید و جواب مریم این بود من هیچکاره هستم این کار رب العالمین است .

زکریا « ع» که وضعیت مریم را دیـد در درون خود آرزو کرد خداوند نیز به او فرزند شایسته ای عطا فرماید . خداوند دعا و آرزوی زکریا را قبول کرد و روزی در حال اقامه نماز و مشغول عبادت بود ندایی آمـد . ای زکریا ما فرزندی شایسته و مکرم را به شما عطا و نام او را یحیی نهادیم بعد از شنیدن این پیام علی رغم اینکه خود آرزو کرده بود ولی با توجه به وضعیت سن و سال خود که بیش از 80 سال داشت و همچنین عقیم بودن همسرش با تعجب گفت : الهی من در حال ضعف و مشکلات جسمی هستم و زوجه ام اشیاع نازا است و دارای فرزنـد شدن تا حدی جای حیرت است . امر آمد خداوند هر نوع اراده کند همان خواهد شد . حضرت زکریا در خواست نشانه  صحت این خبر را نمود . خداوند فرمود : نشانه درستی آن ، این است که تا سه شبانه روز غیر از وقت ذکر خداوند زبانت از تکلم باز ایستد.

و کاشف به عمل آمد و از زکریا و اشیاع نوزادی شایسته متولد شد که بعداً پیامبر و رهبر و سفیر خداوند شـد .

*****  نتیجه درس *****

1-ولادت حضرت یحیی از پدر پیری که دهه هشتاد از عمر خود را گذرانده و از مادر عقیمی که بیش از شصت سال عمر را در نازایی سپری کرده موضوع مهم و جای تعجب برای انسانهای آن زمان و تاریخ است .  و از طرف دیگر پیامی بود که به امر خداوند کارهای خارق العاده به مرحله انجام می رسد . و همچنین مقدمه ای بود برای ولادت حضرت  عیسی « ع» که بشر را متحیر نمود .  

2- اگر چه تمامی کارها روی اسباب و علت انجام می گیرد ولی خداوند متعال بعضی از اوقات کارها را خارج از محدوده، سبب و علت انجام می دهد تا بندگان را به قدرت خود آشنا و محدودیت قدرت انسان را نشان دهد .                         

وصلی الله علی سید نا محمد و آله و صحبه اجمعین

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

• از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
• لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.
• از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس با دفتر

استان کرمانشاه ، شهرستان پاوه ، خیابان امام محمد غزالی، دفتر امام جمعه پاوه

شبکه های اجتماعی

Template Design:Dima Group